Komşuların Tedavi Merkezi Edirne

Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi, sağlık turizmi kapsamında Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen yabancı uyruklu vatandaşların şifa bulduğu bir merkez haline geldi.

Edirne, inanç, tarih, kültür, gastronomi, doğa derken şimdi de sağlık turizminde söz sahibi olmaya başladı. Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi mimarisi, son teknoloji cihazları ve otel konforundaki odalarıyla hastalarına 6 farklı dilde hizmet veriyor.Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’ne sağlık turizmi kapsamında başvuran hasta sayısında geçen yıla göre yüzde yüz artış yaşandı.

“Hasta bazında ve gelir bazında artış”

Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mustafa Talha Sütçü,sağlık turizmi kapsamında tedavi edilen hasta sayısının her geçen yıl arttığını belirterek; “2017 yılında hastanemize ayaktan başvuru sayısı 500 kişiyi geçmişti. 2018 yılının ilk 11 ayında da hasta sayımız 958 kişiye ulaştı. Bu hastaların 48 tanesini de yatırarak tedavi ettik. Yatarak tedavi edilen hasta sayısı 2017 yılında ise 24 kişiydi. Yatarak tedavi dediğimizde gerek cerrahi müdahale gerekse de uzun süreli yatarak tedavi olarak görebiliriz. Sağlık turizminden hastanemiz 2018 yılında yaklaşık 250 bin liralık bir gelir elde etti. Geçen yıl bu rakam 120 bin lira civarındaydı. 2017 ile 2018’i karşılaştırdığımızda sağlık turizmi kapsamında hem hasta bazında hem de gelir bazında yüzde yüzlük bir artış görüyoruz.” Dedi

“Türk soydaşlık belgesi ile muayene”

Yabancı uyruklu vatandaşların yanında Türk soydaşlara da hizmet verdiklerini vurgulayan Op. Dr. Mustafa Talha Sütçü; “Soydaşlara verilen bu hizmeti sağlık turizmi kapsamının dışında tutuyoruz.Başta Bulgaristan, Yunanistan ve Makedonya olmak üzere bu coğrafyada yaşayan tüm Türk soylu vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Bu vatandaşlarımız konsolosluklardan aldığı Türk soydaşlık belgesiyle hastanemize müracaat ettikleri zaman bizim ülkemizdeki sosyal güvenliği olan vatandaşlarla aynı kategoride değerlendiriliyor ve fazladan hiçbir ücret alınmadan bu hastalarımıza sağlık hizmeti veriliyor“ifadesini kullandı.

“Daha çok hasta tedavi etmek istiyoruz”

Yabancı hastaların gerekli tedavilerinin yapıldığını ve başarılı bir şekilde geçtiğini bu durumdan memnun kaldıklarını ifade eden Başhekimi Op. Dr. Mustafa Talha Sütçü; “Özellikle Sağlık Bakanlığı tarafından 2018 yılının başından itibaren sağlık turizmini yoğun şekilde destekliyor. Biz Edirne olarak Balkanlara yakın olmamız ve sınır şehri olmamız açısından şanslıyız. Balkanlarla çok yakın temas halindeyiz. Sağlık turizmi gündeme gelmeden önce de biz yabancı hastaların tedavilerini yapıyorduk.İkili ilişkiler, gelen hastaların memnuniyeti burada çok önemli. Bu yılın başında Bulgaristan Razgrad Valisi Günay Hüsmen’i burada ağırlayıp tedavisini yapmıştık. 2019 yılında sağlık turizmi kapsamında daha çok hastayı tedavi etmeyi hedefliyoruz”ifadelerini kullandı.

Başka bir merkeze ihtiyaç kalmıyor

Sütçü, “Hem cerrahi hem dâhili branşlar alanında hastanemizin fiziki şartları, hekim sayısı, hemşire sayısı, sağlık personeli sayısı yeterli. Modern bir binanın ve gerekli donanımların mevcut olması bizi mutlu ediyor.Burada 24 saat anjiyo hizmeti veriliyor. Açık kalp ameliyatı, safra kesesi ameliyatı gibi cerrahi operasyonlar rahatlıkla yapılabiliyor. Buraya gelen hastaların hem tanısını hem tedavisini başarılı bir şekilde yapabiliyoruz. Başka bir merkeze ihtiyaç duymadan hastalarımız tedavi oluyor”şeklinde konuştu.

Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi sağlık turizminde 2018 yılında yakaladığı başarıyı 2019’da da arttırarak sürdürmeyi hedefliyor.

Özlem Ceylan

 

No Comments