DEB Partisi’nin yeni başkanı Çiğdem Asafoğlu oldu

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi 5. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Genel Kurul sonunda yapılan oylamada DEB Partisi’nin yeni genel başkanı Çiğdem Asafoğlu oldu.

Asafoğlu, 5. olağan kongresinde tek aday olarak girdiği başkanlık seçimlerinde 302 delegenin oyunu alarak DEB’nin 7. genel başkanı seçildi.

DEB Partisi’nin Gümülcine’deki Merkez binasında 5 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirilen kongreye başta eski DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş olmak üzere, merhum DEB Partisi Kurucu üyesi ve ilk Genel Başkanı Dr. Sadık Ahmet’in Ailesi adına eşi DEB Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet ve oğlu Levent Sadık Ahmet katıldı. Ayrıca kongreye katılanlar arasında Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı, Kozlukebir Belediyesi’nden ‘Gelecek’ Listesi Başkanı İbrahim Şerif ve ‘Güven’ Listesi Başkanı Adnan Salih, Trakya Tütün Üreticileri Başkanı Hüseyin Esat, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Necat Ahmet, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet ve parti üyeleri yer aldı.

Genel kurulda Kongre Başkanlığı’na Mehmet Emin, sekreterlik göevlerine Merve Ali ve Özcan Aliosman getirildi. Kongre bugüne kadar hayatını kaybeden DEB Partisi kurucu ve üyeleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Daha sonra kongre üyelerine, DEB Partisi’nin bugüne kadar çalışmalarını içeren bir slayt gösterimi sunuldu.

Ardından protokol konuşmalarına geçilerek ilk sözü eski DEB Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş aldı. Yaklaşık 9 yıldan beri başkanlık görevinde bulunduğunu hatırlatan Ali Çavuş, başkanlığı süresi boyunca hayatının en onurlu ve en şerefli günlerini burada yaşadığını belirtti. Görev süresi boyunca başta DEB Partisi olmak üzere, Batı Trakya Türk Azınlığı için çalıştıklarını kaydeden Ali Çavuş, “Bir gün ne yaptığımızı tarih yazacaktır. Öncelikle başta Sadık Ahmet Ailesi olmak üzere, ekibime ve Batı Trakya Türk Azınlığı’na çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra da başkan seçilecek olan Çiğdem Asafoğlu’na destek olmaya devam edeceğim. İnanıyorum ki, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunları Atina’da, Brüksel’de daha güçlü bir şekilde dile getirilecektir. DEB Partisi’nin tabandan ve halktan gelen büyük desteği var. Bundan sonra seçilecek olan yönetime başarılar diliyorum” diye konuştu.

Sadık Ahmet Ailesi adına DEB Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, slayt gösterimini izlediği sırada 24 Temmuz 1995 tarihinde yaşadıkları feci trafik kazasını hatırladığını ve o gün eşi Dr. Sadık Ahmet’in kaybettiklerini belirtti. O acı dolu günler içerisinde DEB Partisi’nin başına geçtiğini anlatan Sadık Ahmet, diğer parti üyeleriyle birlikte DEB Partisi’ni bugüne kadar taşımayı başardıklarını söyledi. Işık Sadık Ahmet konuşmasında, “Partiler yaşamalı. Azınlıklarda yaşayan insanların siyasi verecek mesajlar kurmuş oldukları partiler üzerinden verilir. Bu mesajlar ve kararlar siyasi parti aracılığıyla alınır. Yunanlıların nasıl ki siyasi partileri varsa, bizim de Batı Trakya Türk insanlarının tek çatı altında toplanmaları ve bir siyasi parti altında toplanmaları o kadar doğaldır. Biz buraya işçi olarak gelmedik. Batı Trakya Türkleri burada ve haklarını talep etmeleri en doğal haklarıdır. Güçlü olmamız gerekir. Atatürk’ün de dediği gibi, ‘Kuvvet ve kudretten mahrum olanlara itibar edilmez.’ Bu yüzden güçlü, birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekir” görüşlerine yer verdi.

Daha sonra görüş ve düşünceler bölümüne geçildi. Bu bölümde sırasıyla Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı, GTGB Başkanı Necat Ahmet, İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve BTTÖB Başkanı Aydın Ahmet söz aldılar. Konuşmacılar DEB Partisi’ni çalışmalarından dolayı tebrik ederek, seçilecek olan yeni yönetime başarı dileklerinde bulundular.

Ardından DEB Partisi Genel Başkanlı’ğına aday olan Çiğdem Asafoğlu söz aldı. Asafoğlu sözlerine, “Bugüne kadar bu kutsal davaya hizmet etmiş ve aramızdan ayrılarak Allah’ın rahmetine kavuşmuş olan başta kurucu liderimiz Sadık Ahmet olmak üzere tüm dava arkadaşlarına Allah’tan rahmet ve hayatta olanlara esenlik diliyorum. Kendilerini bir kez daha özlemle ve minnetle yad ediyorum” diyerek başladı.

“DEB Partisi bir dava partisidir” diyen Asafoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Azınlığımızın uğradığı haksızlıkları haykırmak, kamuoyu oluşturarak bunu dünyaya duyurmak ve azınlık insanını haksızlıklara karşı örgütlemek ve inslanlarımızın haksızlıklara karşı koyma refleksini diri tutmak gibi bir misyonu vardır. Bu hususta halkımızla birlikte bir dayanışma içinde bu tarihi misyonu yerine getirmek adına, bugün bu mukaddes bayrağı ve davayı üstlenmek üzere Başkan adayı olduğumu sizlerle paylaşıyorum. Öncelikle 2010 yılından bugüne DEB Partisini tekrardan canlandırmak, büyütmek için büyük çaba harcayan Başkan Mustafa Ali Çavuş’a ve onun dava arkadaşlarına sonsuz teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Üstlendiğim bu ağır sorumluluğun farkındayım. Daha çok çalışarak,bu davaya omuz verecek arkadaşlarımla ve en önemlisi halkımızın desteği ile bu sorumluluğun üstesinden geleceğime gönülden inanıyorum.”

Son olarak kongre üyeleri tarafından DEB Partisi Merkez Yürütme Kurulu üyeleri ve başkan adayı seçilmek üzere oylamaya gidildi. Kongrede 302 üye oy kullanarak, DEB Partisi’nin yeni Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu ve diğer Merkez Yürütme Kurulu üyeleri seçildi.

Çiğdem Asafoğlu, 17 Kasım 1987’de İskeçe’ye bağlı Kireçciler köyünde doğdu. Selanik Aristotelyos Üniversitesinde Felsefe Pedagoji Fakültesini bitiren Asafoğlu, evli ve bir çocuk annesi.

Batı Trakya’da, merhum Doktor Sadık Ahmet tarafından 1991’de kurulan DEB, Avrupa Hür İttifakı (EFA) ve Avrupa Halkları Federal Birliği (FUEN) üyesi. DEB, 2014’te yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde, Gümülcine ve İskeçe bölgelerinde oyların büyük bölümünü alarak birinci parti olmuştu.

No Comments