Enver Şengül’ün “Darüşşifa Delilik Mevsimi” adlı romanına Kırcaali’de büyük ilgi

Edirne Sultan II. Bayezid Darüşşifası’nda oluşturulan, Sağlık Müzesi’nde uzun yıllar yönetici olarak görev yapan ve bu süre boyunca elde ettiği birikimini tarihi bir roman yazarak taçlandıran Enver Şengül’ün “Darüşşifa Delilik Mevsimi” adlı romanının tanıtımı bu akşam Kırcaali Ömer Lütfi Kültür ve Eğitim Merkezinde yapıldı.

Roman, bizleri Edirne’deki Osmanlı Sarayı’nın en şaşaalı günlerini yaşadığı 17. yüzyıla götürüyor. Yazar, o günlerin renkli bir hikayesini sunuyor. Üç kıtanın yönetildiği Osmanlı Sarayı’nın ve günlerce süren büyük sünnet şenliklerindeki dillere destan eğlencelerin yanı sıra, tababet tarihinde önemli bir yeri olan ve akıl hastalarının musiki ile de tedavi edildiği Edirne Darüşşifası’nda yaşananları aktarıyor.

Birçok belgesel kitabı yazdığını ancak şimdiye dek yazar sıfatını kabullenmediğini belirten Enver Şengül, ilk defa roman yazdığını ve bundan sonra artık kendisine yazar sıfatının verilebileceğini kaydetti.

Böyle bir roman yazma ilhamını Ahmet Kutsi Tecer’in “Ağaç ile sarmaşık” şiirinden aldığını ifade eden Şengül, “Bilindiği gibi Edirne ve Kırcaali kardeş şehirler ve bende sizlere Edirne’den bolca selam getirdim. Biz Kırcaali’yi çok seviyoruz, imza günü için bu teklifi aldığımda buraya çok zevkle ve heyecanla geldim. Bundan 3 yıl önce burada Edirne ile ilgili bir fotoğraf sergisi de açmıştım. Kırcaali’yi çok seviyorum, kendimi buraya çok yakın hissediyorum ve o nedenle sizlerin arasında olduğum için ve bir ay önce çıkan kitabımı Bulgaristan’da sizlerle tanıtma şansı yakaladığım için çok mutluyum” dedi.

Türk Kültür ve Sanat Derneği (TÜRKSAD) ile Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile ortaklaşa düzenlenen etkinliğe katılan konuklar arasında, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Nedim Dönmez, Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Esma Gündoğdu, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Büyük Müsellim Köyü Kültür ve Folklor Derneği Başkanı Cevat Abdurrahman, Gümülcine’den Rodop Rüzgarı dergisi sahibi İbrahim Baltalı, Gümülcine Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman, yeni seçilen Mestanlı Belediye Meclis Başkanı Ömer Hüseyin, yeni seçilen Kırcaali Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri hazır bulundu.

Etkinliğin sonunda Enver Şengül katılımcılara imzalı kitabını dağıttı.

Kaynak: Sebahat NECİB

No Comments