Balkanlar’dan Türkiye’ye Teröre Karşı Destek

Ülkemizi derinden yaralayan terör saldırılarına bir kınama da Balkan siyasilerinden ve Balkan Türkleri’nden geldi. Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako, Türkiye’de terör saldırılarını “şiddetle kınadığını” ifade etti. Makedonya’da faaliyet gösteren Türk Milli Birlik Hareketi Başkanı Erdoğan Saraç da, son günlerde Türkiye’de yaşanan terör olayları ve kaybedilen şehitlerimiz nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi. Arnavutluk Meclis Başkan Yardımcısı Shpetim İdrizi ise terör saldırılarını kınadıklarını belirterek, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Türk milletine başsağlığı diledi. Karadağ Meclis Başkanı Yardımcısı Sulyo Mustafiç de, tüm bunların Türkiye’yi güçsüzleştirmek için yapılmış bir terör eylemi olduğunu belirterek, “Türkiye’nin bu tarz saldırılara karşı gösterdiği güçlü tutumu devam ettireceğine inanıyorum” dedi. Sırbistan Müftüsü Muhammed Yusufspahiç de Türkiye’nin “barış içinde kalkınan bir ülke” olduğunu kaydetti ve “Şimdi biri bu kalkınmayı engellemek istiyor” ifadesini kullandı. Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı (KDTP) Mahir Yağcılar da saldırıların Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gücünü zedeleme ve zayıflatma amaçlı olduğuna işaret etti, bir an önce bu olaylara nokta koyulmasını ve barışın tesis edilmesini istedi.

Türkiyedeki güvenlik güçlerine ve sivil halka yönelik terör saldırılarına Balkan ülkelerinden ve Balkanlar’da yaşayan Türkler’den kınama ve terörle mücadele konusunda destek geldi. Balkan ülkeleri siyasiler ve soydaşlardan yağmur gibi açıklamalar yapıldı, Türkiye’nin terörle mücadelesine verilen destek dile getirildi.

MAKEDONYA

Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako, Türkiye’de terör saldırılarını “şiddetle kınadığını” ifade etti. Çako, Makedonya Türklerinin “anavatan” olarak gördüğü Türkiye’de meydana gelen terör olaylarını üzülerek takip ettiğini belirterek, ” Menfur saldırıları derin bir şiddetle kınadığımızı bildirmek isteriz” ifadesini kullandı. Makedonya Türkleri olarak, saldırıda şehit olan ve yaralanan askerlerin acılarını yakından hissettiklerini aktaran Çako, şunları kaydetti: “Türkiye Cumhuriyeti’nin son yıllarda sağlamış olduğu ekonomik kalkınma, siyasal istikrar, ülke içi birlik ve beraberliğin sağlanması yönünde katetmiş olduğu sürece kastedildiğine inandığımız bu menfur terör olaylarının, hiçbir zaman hedefine ulaşamayacağını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin sadece kendi içinde değil, Balkanlar bölgesinde de yaratmış olduğu huzur ve istikrarı bozamayacağını vurgulamak isteriz.”

TÜRK MİLLİ BİRLİK HAREKETİ

Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Başkanı Erdoğan Saraç, son günlerde Türkiye’de yaşanan terör olayları ve kaybedilen şehitlerimiz nedeniyle T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi. Mesajda, “Aziz Cumhurbaşkanım, siz barışın sağlanması için her şeyi göze alarak iyi niyet sergilediniz ancak vefasızlardan karşılık bulamadınız. İyi niyetiniz ve yıllarca bu soruna çare bulma samimiyetiniz, terör örgütü PKK ve HDP gibi sözcüleri tarafından istismar edildi ve bugün bunu görmenin yeni hüsranıyla karşı karşıyayız. Bunların ne elinden ne dilinden emin olamazsınız. Bunun artık herkes görüyor ve anladıkları dilden cevap verilmesi zaruri hale gelmiştir. Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti gözümüzün nurudur. Anavatanımızda gözü olanın gözü çıksın. Birlik ve beraberliğimiz yıkmak isteyenler bizden değillerdir. Türkiye’nin huzurunu bozmak, bütün Türk dünyasının huzurunu bozmak manasına gelir” ifadeleri kullanıldı.

ARNAVUTLUK

Arnavutluk Meclis Başkan Yardımcısı Shpetim İdrizi ise terör saldırılarını kınadıklarını belirterek, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Türk milletine başsağlığı diledi. İdrizi, yayınladığı taziye mesajında, Türk milletine karşı yapılan tüm saldırıları şiddetle kınadıklarını kaydederek, “Bu vesileyle, Arnavut halkının Türk milletinin yanında olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum” ifadesini kullandı. Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Glevin Dervişi de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı olarak saldırıları sert bir şekilde kınadıklarını belirtti. Saldırıda hayatını kaybeden şehitlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır dileyen Dervişi, bu zor günlerde Türkiye’nin yanında olduklarını söyledi.

KARADAĞ

Karadağ Meclis Başkanı Yardımcısı Sulyo Mustafiç, terör saldırılarının Türkiye’yi güçsüzleştirmek için yapılmış bir terör eylemi olduğunu belirterek, “Türkiye’nin bu tarz saldırılara karşı gösterdiği güçlü tutumu devam ettireceğine inanıyorum” dedi. Mustafiç, terör saldırısını kınadığını ifade ederek, “Başta şehit yakınları olmak üzere, tüm Türk milletine başsağlığı diliyorum” diye konuştu. Mustafiç, “Yaşananlar, Türkiye’yi güçsüzleştirmek için yapılmış bir terör eylemidir. Türkiye’nin bu tarz saldırılara karşı gösterdiği güçlü tutumu devam ettireceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

SIRBİSTAN

Sırbistan Müftüsü Muhammed Yusufspahiç de terör saldırılarını kınadı. Türkiye’nin “barış içinde kalkınan bir ülke” olduğunu kaydeden Yusufspahiç, “Şimdi biri bu kalkınmayı engellemek istiyor” ifadesini kullandı. Yusufspahiç, Allah’tan Türkiye’ye, Türkiye’deki tüm insanlara yardım etmesini dilediklerini belirterek, “Doğru yoldan çıkanların yeniden doğru yolu bulması için Allah’a dua ediyorum” dedi.

BOSNA HERSEK

Bosna Hersek’teki Dostluk Köprüleri Derneği Başkanı Yasmin İmamoviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırılardan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, şehit askerlerin yakınlarına ve Türk halkına başsağlığı diledi. Terörle mücadelede Türk devletinin ve halkının yanında olduklarını vurgulayan İmamoviç, terör örgütü PKK’nın yaptıklarının son dönemde ekonomik bir güç haline gelen Türkiye’yi istikrarsızlaştırma, Türk ve Kürt halkları arasında dostluk bağları kurulmasını engellemek amacı taşıdığını kaydetti. Bosna Hersek Yeşilay Müdürü Reco Çauşeviç de 1990’lı yıllarda Türkiye’de yaşadığını anımsatarak, terör saldırısının kendisine Türkiye’de yaşadığı yılları hatırlattığını söyledi. Tüm Türk halkına ve şehit yakınlarına başsağlığı dileyen Bosna Hersekliler olarak Türkiye’nin terörle mücadelesini desteklediklerini kaydetti.

KOSOVA

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı (KDTP) Mahir Yağcılar Türkiye’deki terör olaylarını kınadı. Saldırıların Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gücünü zedeleme ve zayıflatma amaçlı olduğuna işaret eden Yağcılar, bir an önce bu olaylara nokta koyulmasını ve barışın tesis edilmesini istedi. Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, “Son dönemlerde Türkiye’de gerçekleşen terör olaylarını şiddetle kınadığımızı ifade ederken, terör ve şiddetle hiçbir sorunun çözülemeyeceğinin altını çizmek istiyorum” ifadesine yer verdi. Yağcılar, yazılı açıklamasında, “Devlete, kamu düzenine ve vatandaşlara karşı yapılan bu saldırıların aslında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gücünün zedeleme ve zayıflatma amaçlı olduğunu görüyoruz, dolayısıyla tüm bu terör olaylarını lanetliyoruz” dedi.

AVRUPA’DAKİ SOYDAŞLAR

Avrupa’da yaşayan Batı Trakyalılar’da terör saldırılarına sert tepki gösterdi.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) yaptığı açıklamada; “Avrupa’da yaşayan tüm Batı Trakya Türkleri adına anavatanımız Türkiye’de Türk asker ve polisini doğrudan hedef alan hain saldırıları şiddet ve nefretle kınıyor, şehit düşen asker ve polislerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve tüm Türk milletine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Anavatanımız Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünü parçalamaya yönelik son günlerde artan terör saldırıları bizleri derinden üzmektedir. Ancak şu çok iyi bilinmelidir ki terör hiçbir zaman bu hain saldırılarıyla amacına ulaşamayacak, anavatanımız dimdik ayakta kalmaya ilelebet devam edecektir.  Avrupa’da yaşayan Batı Trakya Türkleri olarak bu acılı günlerinde anavatanımız ve soydaşlarımızın yanında olduğumuzu ve hep olacağımızı ifade etmek isteriz” denildi.

 

About the author  ⁄ admin

No Comments