Bulgaristan’da “Tarihe Tanıklık Eden Büyükelçilik Binası: T.C. Büyükelçiliği konutu” adlı kitap tanıtıldı

Bulgaristan’da, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında Gazi Mustafa Kemal’in Sofya’da diplomatik görevdeyken kaldığı tarihi binayı konu alan kitap tanıtıldı.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök’ün inisiyatifiyle hazırlanan “Tarihe Tanıklık Eden Büyükelçilik Binası: T.C. Büyükelçiliği konutu” adlı kitabın tanıtımı Sofya Merkez Orduevi’nde yapıldı.

Büyükelçi Sekizkök, buradaki konuşmasında, Atatürk’ün kitabın konusu olan tarihi binada 1913-1915 döneminde 17 ay askeri ateşe olarak görev yaptığını söyledi. Sekizkök, kitapta yer alan makalelerde Bulgaristan ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin geçmişine ilişkin ifadeler ve fotoğrafların yer aldığını belirtti.

Bulgaristan Kültür Bakan Yardımcısı Viktor Stoyanov da “Türkiye ve dost Türk halkına refah ve mutluluk diliyoruz. Bulgaristan ve Türkiye, komşu, dost ve NATO’da müttefik ve birçok alanda önemli ortaktır.” dedi.

Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirildiği konserle devam eden program, kültür, bilim, siyaset ve sanat çevrelerinden katılımcıların onuruna verilen resepsiyonla sona erdi.

Kırcaali Habernews_img-20231201-111149

No Comments