Review Category : Balkanlardan Haberler

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Yunanistan’ı bir kez daha uyardı

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Yunanistan’ı bir kez daha uyardı

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Yunanistan’ı bir kez daha uyardı.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) İskeçe Türk Birliği, Rodop ili Türk Kadınları Kültür Derneği ve Meriç ili Azınlık Gençleri Derneği’yle ilgili kararları uygulamayan Yunanistan’ı uyardı ve kararların uygulanmasını istedi. Bakanlar Komitesi, Batı Trakya Türk azınlık dernekleriyle ilgili süreci yakından takip etmeye devam edecek.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, 4 – 6 Aralık tarihlerinde Strazburg’da yaptığı toplantıda AİHM kararlarının Yunanistan tarafından uygulanıp uygulanmamasını ele aldı. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı sonrasında yayınlanan açıklamada, Yunanistan’ın Türk azınlık dernekleriyle ilgili uygulamadığı mahkeme kararlarının örgütlenme özgürlüğü ihlallerini ilgilendirdiği hatırlatıldı.

AİHM KARARLARININ UYGULANMAMASI ELEŞTİRİLDİ

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Yunanistan’ın AİHM kararlarının üzerinden on yıl geçmesine rağmen Türk azınlık derneklerin hala resmiyetinin iade edilmemesini ve kurulmak istenen derneklerin kurulmasına izin verilmemesini de eleştirdi. Bakanlar Komitesi açıklamasında geçen yıl Yunan meclisine getirilen ancak daha sonra tepkiler üzerine değiştirilerek kabul edilen yasaya atıfta bulunuldu. Açıklamada; “2017’de yapılan yasa değişikliğine rağmen; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarının üzerinden on yıl sonra bile mevcut derneklerin ikisi hala kaydedilmemiş ve bir tanesi kapalı kalmaya devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, İskeçe Türk Birliği’nin, 2017 yılında Trakya İstinaf Mahkemesi’ne yaptığı başvurunun prosedür gerekçesiyle reddedildiği ancak kararın temyiz edilerek Yargıtay’a taşındığı da not edildi.

Bakanlar Komitesi, azınlık dernekleri kararlarının Yunanistan’daki mahkemeler tarafından tam ve etkili bir şekilde uygulanması için yetkililerden gerekli tüm tedbirleri almalarını, ayrıca Komiteye de gelişmeler hakkında bilgi vermesini istedi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Yunanistan’ı değerlendirdiği toplantıdan sonra yayınladığı açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2008 kararlarında eleştirdiği gerekçelerle, İskeçe ili Türk Kadınları Kültür Derneği’nin kaydının da 2017 yılında Yargıtay’ın nihai kararı ile reddedildiğine büyük üzüntüyle dikkat çekti.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi bu nedenle, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihadının geniş çapta yayılması ve yerel düzeydeki hakimlerin her düzeyde sistematik eğitimi için ek tedbirlerin alınması, yerel mahkemelerin, derneklerin tescili veya feshedilmesi ile ilgili, AİHM içtihadı ile tam ve etkili bir şekilde uyumlu kararlar almasının sağlaması ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin gelişmelerden haberdar edilmesini tavsiye etti.

YUNANİSTAN 2019’DA YENİDEN MERCEK ALTINA ALINACAK

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, İskeçe Türk Birliği’nin Yargıtay’a (Arios Pagos) taşıdığı dava kararından sonra veya en geç Eylül 2019’da azınlık dernekleriyle ilgili gelişmeleri yeniden ele alma kararı aldı.

Read More →

“BALKANLARDA BARIŞ İSTİYORUZ”

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliana Yotova ve beraberindeki heyet, Edirne’deki iki Ortodoks kilisesinde düzenlenen törenlere katılmak üzere Edirne’ye geldi. Törenlerde konuşan İliana Yotova, “Biz istiyoruz ki, Balkanlar bir savaş yeri değil, bir barış yeri olsun. Aramızdaki iletişimi geliştirerek, çok sıcak ve hep birlikte yaşamayı öğrenebiliriz.” Dedi.

Az. Konstantin ve Elena Kilisesi’nin yapılandırılışının 10. yılı ile Az. Georgi Kilisesine bağlı “Milli Eğitim” Kültür Merkezinin kuruluşunun 10. yıl dönümleri vesilesiyle Edirne ilindeki Kiliselerde kutlama etkinlikleri düzenlendi. Az. Georgi Kilisesine bağlı Halk Eğitim Merkezi yeni binasının resmi açılışı da gerçekleştirildi.

Etkinliklere, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, İliana Yotova, Milet Meclisine bağlı olan Kültür ve Medya Komisyonu Başkanı, Vezhdi Rashıdov, Eğitim ve Bilim Bakanı Yardımcısı Denitsa Sacheva, Kültür Bakanı Yardımcısı Rumen Dımıtrov, Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Haskovo ve Yambol İl Valileri, Bulgaristan Dernek Temsilcileri, Kültür figürleri, Folklor grupları ve çok sayıda Bulgaristan  vatandaşı katıldı.

“DÜNYANIN İHTİYACI OLAN HUZUR VE BARIŞ”

Konuk heyet, ilk olarak Edirne Valisi Günay Özdemir’i makamında ziyaret etti. Ziyaret esnasında konuşan Vali Özdemir, “Kentteki iki önemli faaliyetin, iki ülke ilişkilerine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Tarih boyunca Balkanlar’da farklı görüşteki insanlar birlikte yaşamayı hep başarmışlar. Birlikte yaşamayı başarabilirsek, dünyanın ihtiyacı olan huzur ve barışı birlikte gerçekleştirebiliriz. Her iki ülke diplomatik misyonları ve Edirne Valisi olarak biz bölge ilişkilerine elimizden gelen katkıyı sağlamaya çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın emirleriyle İstanbul Demir Kilise’nin tekrar faaliyete geçmesiyle, insanlığın ortak değeri eseri tüm insanlığa kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

AVRUPA’YA AÇILACAK OLAN KAPI, KAPIKULE

Avrupa’ya olan kapının Kapıkule’den geçeceğini belirten Özdemir,  “Hızlı trenimiz şu anda İstanbul’dan Kapıkule’ye kadar gelmesi ve Kars’a kadar gitmesi, aslında Avrupa’ya açılacak olan kapının da Kapıkule’den geçmesini sağlayacak.  Kars’la Bakü arasında da tren yolunun bağlantısı tamamen sağlandı.” Dedi.

“BALKANLAR BİR SAVAŞ YERİ DEĞİL, BİR BARIŞ YERİ OLSUN”

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliana Yotova da şu anda biz Edirne’ye çok seçkin bir takım olarak geldik. Ne kadar değer gösterdiğimizi ve sizinde bunu bilmenizi istiyorum. Biz istiyoruz ki, Balkanlar bir savaş yeri değil, bir barış yeri olsun. Bizim bu olan durumları değiştirme durumumuz yok ama aramızdaki iletişimi geliştirerek, çok sıcak ve hep birlikte yaşamayı öğrenebiliriz.”

“İNSAN KAÇAKÇILIĞINA MARUZ KALAN BİR BÖLGEYİZ”

İnsan kaçakçılığına maruz kalan iki ülke olduğumuzu belirten Yotova, “Biz insan kaçakçılığına maruz kalan bir bölgeyiz. İki ülke olarak çaba gösterdik, kaçakçılığın önlenmesi için ve AB’nin güvenliğini de buradan başlatıyoruz. Macaristan ve Makedonya’daki gibi olaylar yaşanmadığı için size çok teşekkür ederim. Biliyoruz ki 3,5 milyonun üzerinde sığınmacınız var. Biz AB ülkesi olarak Türkiye’ye gelecek finansa destek veriyoruz. Bu yükü siz taşıyorsunuz, bu konuda size tekrar teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Edirne Valiliği’ne gerçekleştirilen ziyaretin ardından Sveti Georgi Kilisesi’ndeki kütüphanenin açılışının 10’uncu yılı nedeniyle düzenlenen törene geçildi.

“İKİ ÜLKE İNSANI İÇİN DE GÜZEL OLUYOR”

Törende konuşan İliana Yotova “Bu gün Edirne’de iki bayram yaşıyoruz. Bu gün kendimi sizin aranızda görmekten dolayı mutluluk yaşıyorum. Kültürel faaliyetler iki ülke insanı için de güzel oluyor. Ülkeler arasında sorunlar olabilir, Bulgaristan’dan Türkiye’ye göçenlerin de sorunları olabilir, ancak bunlar düzeltilecektir. İnsanlar birbiriyle çeşitli etkinliklerle bir arada olduklarında daha iyi anlaşırlar ve ibadet hangi dilde yapılırsa yapılsın aynı yere gider.” Dedi.

Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler de, “Bu kiliselerin varlığı ülkelerimizin birlikte yaşama sevincini tüm dünyaya göstermektedir. Bu ortak kültürel mirasa ne kadar sahip çıkabilirsek, o derece de hem gelişmiş hem de demokratik ülkeler olma yolunda o kadar mesafe kat etmiş olacağız.” Dedi.

“DOSTLUKLARIN, KÜLTÜRÜN VE SANATIN HİÇBİR SINIRI YOKTUR”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da, “İnsanlığın en eski coğrafyalarından biri olan Trakya’da Bulgar dostlarla bir araya gelmekten mutluluk duymaktayım. Elbette bütün devletlerin egemenliklerinin olması için sınırları olması gerekir ama bu gün burada görüyoruz ki insanların, dostlukların, kültürün ve sanatın hiçbir sınırı yoktur. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan bütün ibadethaneler, bütün kiliseler ve camiler Türkiye Cumhuriyeti’nin güvencesi ve koruması altındır. Bulgar vatandaşlar hiç merak etmesinler, Edirne’deki kiliseler hem devletimizin güvencesi altında, hem de belediyemizin bakımı ve koruması altındadır.” Diye konuştu.

Bulgaristan Meclisi Kültür ve Medya Komisyonu Başkanı Vecdi Raşidov, Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Nadezhda Nikolova Neynsky, Sofya Üniversitesi Rektörü Stoyan Dançev’inde konuşmaları sonrası kilise bahçesine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova ve Gürkan tarafından manolya ağacı dikildi.

Az. Georgi Kilisesi’ne bağlı ‘Milli Eğitim’ Kültür Merkezinin açılışını gerçekleştirildikten sonra Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın makamı ziyaret edildi. Ziyaretin ardından Bulgar kültür figürleri ve folklor gruplarının Selimiye Camii önünden Saraçlar Caddesi’ne kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Daha sonra Iliana Yotova, Bulgaristan Göçmenleri Dernek temsilcileri ile bir araya geldi.

Programlarının son bölümünde ise Az. Konstantin ve Elena Kilisesi’nin yapılandırılışının 10’ıncı yılı, düzenlenen etkinliklerine kutlandı. Bulgar folklar gruplarının gösterilerinin ardından kurban yemeği düzenlendi.

http://www.vatandasgazetesi.com.tr/gundem/balkanlarda-baris-istiyoruz-h2761.html

Barış Karapaça

Read More →

“Kosova ile Sırbistan Çözümden Uzak”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Kosova ile devam eden diyalog sürecine ilişkin yaptığı açıklamada, iki ülkenin uzlaşma yoluyla herhangi bir çözüme ulaşmasının neredeyse imkansız olduğunu söyledi.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da basın toplantısı düzenleyen Vuçiç, uzun süre devam eden Kosova meselesinin bir an önce çözülmesi gerektiğini, Sırp ve Arnavutların uzun vadeli bir barışa ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Sırbistan ve Kosova’da yaşayanların güvenliğini koruma altına alacak bir çözümün elzem olduğunu vurgulayan Vuçiç, “Belgrad ile Priştine çözümden uzak. Uzlaşma yoluyla herhangi bir çözüme ulaşmak neredeyse imkansız.” dedi.

Vuçiç, olası çözüm yollarını Sırbistan halkıyla paylaşacağını, gizli kararların asla söz konusu olmadığının altını çizdi.

Avrupa Birliği (AB) arabuluculuğunda yapılan diyalog sürecinde yeni bir turun eylül ayında başlayacağını aktaran Vuçiç, “Sırbistan yönetimini zor bir dönem bekliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Diyalog süreci kapsamında imzalanan Brüksel Antlaşması’nın en önemli hükümlerinden biri olan Sırp Belediyeler Birliğinin (ZSO) bir an önce kurulması gerektiğine değinen Vuçiç, “Kosova, üstüne düşen görevi bin 930 günde yerine getiremedi ve bu şekilde Sırpların birçok hakkını kısıtladı.” diye konuştu.

Sırbistan’ın, ZSO’yu kendi girişimleriyle kurmasının mümkün olduğunu ifade eden Vuçiç, “Priştine, bu durumdan istifade ederek uluslararası unsurların yardımıyla ülkenin kuzeyini ele geçirebilir. Sırbistan uluslararası toplumda olup bitenleri yakından takip ederek, kendi çıkarlarına, doğru zamanlarda doğru hamlelerle ulaşacaktır.” açıklamasında bulundu.

Rusya, Çin, Hindistan ve Brezilya’nın Kosova’nın tek taraflı bağımsızlığını tanımadığını hatırlatan Vuçiç, “Geleceğimizi belirleyen batı ülkeler Kosova’nın bağımsızlığını tanıyor.” dedi.

Kosova meselesine bizzat çözüm bulmak istediğini vurgulayan Vuçiç, bunun, anayasal açıdan mümkün olmadığını ve çözüm yoluna halkın karar vereceğini söyledi.

 

Kaynak: Time Balkan

Read More →

Borisov: AB-Türkiye zirvesinin amacı, AB’nin dış sınırının garanti altına alınması

Başbakan Boyko Borisov, bugünkü Avrupa Birliği (AB) Konseyi toplantısından sonra Brüksel’de gazetecilere verdiği demeçte şöyle konuştu: ”AB ve Türkiye liderleri arasında Varna’da yapılacak toplantının amacı, Birliğin dış sınırını garanti altına almak – AB’nin Türkiye’ye mülteci anlaşması çerçevesinde mali yardımın ikinci dilim ödeneğini yapacağını teyit etmek ve bu 3,5 milyon göçmenin Türkiye’de kalmasını sağlamaktır”. Dün akşamki çalışma oturumunda tüm ülkelerin diyalog kanallarını sürdürmeye istekli olduklarını belirtti. Başbakan, “Çok zor bir görüşme olacağı görünüyor, çünkü ilişkiler son derece kötüleşti. Bu, Bulgaristan için büyük bir sorumluluk – bize büyük güven veriliyor ve aynı zamanda büyük beklentiler var” diye özetledi

Borisov, “Çok az açık iletişim kanalımız var ve daha fazla akılla ve sorumlulukla hareket etmemizi istiyorum” dedi. Başbakan, şimdiki zamanı, net bölünme çizgileri ve iki küresel oyuncunun olduğu “Soğuk Savaş’tan daha ağır” olarak nitelendirdi.

Borisov, şunları kaydetti: “Şu anda dünyanın barışçıl gelişimi için iyimser değilim. Diplomatların yoğun olarak geri çağırıldığı bir zamanın daha fazla barış, huzur ve anlayışa yol açması olası değildir”.

Borisov, Avrupa Konseyi toplantısında İngiltere Başbakanı Theresa May’ın eski Rus çifte ajan Sergey Skripal suikastının arkasında Rusya’nın bulunduğu olasılığının yüksek olduğu yönündeki ifadeleri dışında bunun kanıtlanmasını istediğini belirtti.

Borisov,” Hepimiz İngiltere’ye inanıyoruz, ama aynı zamanda bu konularda görüşümüze de değindim, Saddam Hüseyin’e karşı kimyasal silah kullanımıyla ilgili iddiaları da hatırlattım- Tony Blair daha sonra özür diledi, ama iş işten geçmişti” dedi.

Borisov’un ifadelerine göre Avrupalı liderlerin AB’nin Rusya Federasyonu büyükelçisini istişareler için geri çekme kararı, İngiltere ve Avrupa Birliği’nin Brexit’e rağmen bir bütün olduğunu, birbiriyle bağlantılı olduklarını, birbirlerini karşılıklı olarak desteklediklerini ve koruduklarını göstermektedir.

Kaynak: Kırcaali Haber

Read More →

1 Ocak’ta yürürlüğe giren önemli değişiklikler

Bulgaristan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığını üstlendi
2018 yılının başından beri Bulgaristan, AB Konseyi Dönem Başkanı oldu. Başkanlık, 18 aylığına önceden belirlenmiş üç AB ülkesi tarafından AB Konseyi Başkanlık Üçlüsü Programı doğrultusunda yürütülmektedir. Bu üçlüyü Bulgaristan, Estonya ve Avusturya oluşturuyor. AB Konseyi, AB Komisyonu tarafından hazırlanan teklifler temelinde AB Parlamentosu ile birlikte yasama faaliyeti gerçekleştirir. AB Konseyi, ele alınan konulara göre konsey olarak adlandırılan farklı konfigürasyonlarda toplanır. Bulgaristan, AB Konseyi Dönem Başkanlığını “Birlikten Kuvvet Doğar” başlığı altında yürütecektir. Bulgaristan’ın, AB Konseyi Dönem Başkanlığı logosunda Kiril alfabesi sembolleri, Bulgar nakışı ve bayrağı yer alıyor. Bulgaristan, AB Konseyi Dönem Başkanlığının temel öncelikleri dörttür: Avrupa’nın geleceği ve gençler, Batı Balkan ülkeleri, güvenlik ve istikrar ve dijital ekonomi. Başkanlık sırasında Sofya’dan başka Varna, Burgaz, Filibe, Veliko Tırnovo, Gabrovo, Rusçuk ve başka şehirlerde de yapılması planlanan 299 etkinlik gerçekleştirilecek. Mayıs ayında Bulgaristan, AB ve Batı Balkan ülkelerinin liderlerinin katılımıyla bir zirve toplantısına ev sahipliği yapacak. 12 AB Konseyi toplantısı ve 20’den fazla üst düzey görüşme ve Parlamento düzeyinde 5 görüşme gerçekleştirilecek. Uzman düzeyinde 170’den fazla görüşme ve toplantı yapılmasından başka Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığının himayesinde daha 85 civarında etkinlik düzenlenmesi planlanıyor. AB Konseyi Dönem Başkanlığı resmi olarak Sofya İvan Vazov Halk Tiyatrosu’nda düzenlenen açılış töreniyle başlayacak.

2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu

2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu uygulamaya giriyor. Bulgaristan ekonomisinin yüzde 3,9 oranında büyüme kaydetmesi bekleniyor. Tüketim seviyesinin yüzde 4,7’e kadar yükselmesi, yatırımların ise yüzde 4,3 oranına kadar artması bekleniyor. İşsizlik oranının ise yüzde 6,2’ye düşmesi bekleniyor. Bütçe Kanunu’nda vergilerde önemli oranda değişiklik yapılması öngörülmüyor. Bütçede sınırların korunması için ayrılan kaynaklar 180,5 milyon leva, kışın ilçe karayollarının bakımı ve kardan temizlenmesi için ayrılan kaynaklar ise 35,2 milyon levadır. Bu yıl belediyelere toplam 2,780 milyar leva kaynak sağlanacak.

Asgari işçi ücreti 510 leva oldu

1 Ocak 2018 tarihi itibariyle asgari işçi ücreti 460 levadan 510 levaya yükseltildi. Asgari işçi ücretinin 2019 tarihinden itibaren 560 leva olması, 2020 yılından itibaren ise 610 leva olması öngörülüyor. Bu zam 2018 yılında 82,1 milyon levaya, 2019 yılında 95,7 milyon levaya ve 2020 yılında 104 milyon levaya mal olacak. Asgari işçi saat ücreti 3,07 leva olacak
Kişinin gelirine göre farklılık gösteren sigorta prim tutarlarını kendileri ödeyen vatandaşların minimum sigorta geliri 2018 yılında 510 levaya, 550 levaya, 600 levaya ve 650 levaya yükselecek. Azami sigorta geliri tutarı 2 600 leva olacak. Garanti edilen asgari gelir 65’ten 75 levaya yükseltilecek.

İşsizlik ödeneği alınmasına yönelik şartlarda değişiklik var. Bu ödeneği alma hakkına sahip kişilerin son 18 ay içinde en az 12 ay maaşlarından İşsizlik Sigorta Fonu’na kesinti yapılması gerekir. İşsizlik ödeneğinin asgari günlük tutarı 7,20 levadan 9 levaya artırılıyor. İşsizlik ödeneğinin azami günlük tutarı ise 74,29 leva olacak.

Asgari emekli ücreti 200 leva oldu

1 Ocak 2018 tarihi itibariyle asgari emekli ücreti 200 leva oldu. 1 Temmuz 2018 tarihi itibariyle ise asgari emekli ücreti 207, 60 leva olacak. Emekli ücretleri her bir yıllık sigortalılık süresi için yüzde 1,169 oranında artırılacak. Emekli ücret ödemeleri için ulusal bütçede ayrılan kaynaklar 8,351 milyar leva. 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle 1 Ocak 1960 tarihinden önce doğan kişiler için emekli prim tutarı 1 puan artarak yüzde 19,8’e yükselecek. Bu oranın yüzde 11,02’sini işveren, yüzde 8,78’ini ise işçi ödeyecek. 31 Aralık 1959 tarihinden sonra doğanlar için ise emekli prim tutarının yüzde 14,8 olması öngörülüyor. Bu oranın yüzde 8,22’sini işveren, yüzde 6,58’ini ise işçi ödeyecek. Bütçede 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle emekli maaş formülüne göre hesaplanan bir yıllık sigortalılık süresine ilişkin yüzdenin 1,126’dan 169’a artması ve bunun sonucunda 1 Temmuz itibariyle tüm emekli maaşların yüzde 3,8 artması öngörülüyor. Önceki yılın 31 Aralık tarihine kadar sigorta prim gün sayısı ve emeklilik yaşı için bağlanan emekli maaşları güncellenmeyip, bir yıllık sigortalılık süresine ilişkin 1, 169 olan yüzde miktarına göre artırılacak. 2018 yılında kadınlar 61 yaş 2 ay doldurduğunda 35 yıl 6 ay sigortalılık süresine sahip olduklarında, erkekler ise 64 yaş 1 ay doldurduğunda 38 yıl 6 ay sigortalılık süresine sahip olduğunda emekli olabilecekler.

Annelik izninin ikinci yılında 380 leva ücret ödenecek

Doğum yapan annelere çocuğun ikinci yılında ödenen ücret 40 leva yükseltilerek 340 levadan 380 levaya yükseltildi. Ücretli hamilelik ve doğum izni 410 gün olmaya devam edecek. Bu yıl da 2017 yılında yürürlüğe giren izin kullanma hakkı olan annelerin ve çocuk evlat edinen kadınların işine erken dönmeleri halinde hamile ve annelere ödenen tazminatın yüzde 50’si tutarında ek ödeme yapılmasına devam edilecek.

Öğretmen, askeri görevli ve polis maaşlarına zam

Sonbaharda öğretmenlerin maaşlarına yüzde 15 oranında zam yapılacak. Bütçede bunun için ayrılan kaynaklar 330 milyon levadır. Öğretmenlerin başlangıçta aldığı maaşlar 660 levadan 759 levaya yükseltilecek. Kıdemli öğretmenlerin ve kıdemli eğitmenlerin maaşları 790 leva, başöğretmenlerin ve eğitmenlerin maaşları ise 836 leva olacak. Bütçede eğitim alanında giderler, programlar ve burslar için daha 180 milyon leva ayrılacak.

Askeri görevlilerin maaşlarının artırılması için ek olarak 100 milyon leva ayrılacak. Onların maaşları yüzde 10-11 oranında zamlanacak. Askerler ve çavuşlar yaklaşık 70 leva, subaylar ise yaklaşık 90 leva daha yüksek maaş alacaklar.

2018 yılında itfaiyecilerin ve polislerin maaşlarının artırılması için 55 milyon leva öngörülüyor. Bu zam, sektörde çalışanların tümünü değil, en fazla polis yetkisine sahip görevlilerin maaşlarını kapsayacak. Onların maaşları yüzde 1-15 arasında artırılacak.

Devlet 4 tüp bebek prosedürünün maliyetini karşılayacak

2018 yılının başından itibaren maliyeti devlet tarafından karşılanan ücretsiz tüp bebek denemelerine bir tanesi daha ekleniyor. Böylece ücretsiz tüp bebek denemeleri 3’ten 4’e yükselecek. Bunun için 2018 yılı Tüp Bebek Fonu kaynakları 9 milyon leva artırılacak. Bu yıldan itibaren Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi tarafından şimdiye kadar devletin maliyetini karşılamadığı dört dondurulmuş embriyo transferi yapılması da finanse edilecek. Böylece devlet tarafından finanse edilen tüp bebek denemelerinin sayısı ikiye katlanacak ve kadınların hamile kalma şansı da artacak. 35 yaş altı kanser hastaları olan kadınlar artık kendi genetik materyallerini saklayabilecekler ve bu da onların daha sonraki bir aşamada anne olmasını sağlayacaktır. Bir eşin genetik hastalığı veya kromozom mutasyonu oluşan hastalığı olan çiftlerin de tüp bebek denemesiyle sağlıklı bir bebek sahibi olma şansı olacak. Çiftler tarafından yapılan tüp bebek denemesine ilişkin başvuru onay süresi 12 aydan 2-3 aya kısaltıldı.

Kar amacı gütmeyen tüzel kişilerin tescil harçları 2-4 kat daha düşük oldu 

Tescilin biçimi ve başvuru türüne göre kar amacı gütmeyen tüzel kişilerin tescil harçları 2-4 kat daha düşük olacak. Tüzel kişinin merkezi nerede olursa olsun tescil ettirilmesi için Tescil Ajansı’nın tüm şubelerine kağıt başvuru formu verilebilecek. Başvuru elektronik yolla yapıldığı takdirde tescil harcı yüzde 50 daha düşük olacak.

Tütün mamulleri ve şişelenmiş alkollü içeceklere yeni tüketim etiketi 

Fiyatından özel tüketim vergisi (ÖTV) alınan tütün mamulleri ve şişelenmiş alkollü içecekler yeni bir tüketim etiketi ile satılacak. Tüketim etiketlerinin birim fiyatları tütün mamulleri için 0, 013 leva ve alkollü içkiler için 0, 032 leva olmak üzere aynı kalacak. Tütün mamulleri tüketim etiketlerinde yapılan yenilik şu ki, Maliye Bakanlığı’nın web sitesine bağlantı içeren bir QR kodu yerleştirilmiş olmasıdır. Bu kod, herhangi bir ücretsiz QR kodu okuyucu ile bir akıllı telefon veya tablet aracılığıyla okunabilir. Şu anda geçerli tüketim etiketine sahip ÖTV’li ürünler 31 Aralık 2018 tarihini geçmemek kaydıyla tüketilinceye kadar piyasaya sunulacaktır. Milli Gelir Ajansı’nda görevli müfettişler, sahibi değişmiş olsa bile ihlaller tespit edilen mekanları kapatabilecekler. Bugünden itibaren 1000 adet sigara için ödenen özel tüketim vergisi 109 levaya yükseltilecek, enflasyonla orantılı olarak ödenen vergi oranı ise satış fiyatının yüzde 25’i tutarında olacak. Bu değişiklik ucuz markaların daha çok pahalılaşmasına, pahalıların ise daha az pahalılaşmasına yol açacak. Fiyat artışı, piyasada bulunan ÖTV’nin eski tutarı ödenen tütün ürünlerinin tükenmesinden sonra kademeli olacak.

Yeni bir üç aylık vinyet uygulanacak

Fiyatı 54 leva olacak yeni bir üç aylık vinyet uygulanmaya başlanacak. Artık üç yıldır diğer vinyet pulu fiyatları değişmiyor. Otomobiller için yıllık vinyet 97 leva, aylık vinyet 30 leva ve haftalık vinyet 15 leva. Bir yıllık vinyetlerin geçerlilik süresi satın alınan tarihten itibaren başlayacak. Dağıtım noktalarında 2,1 milyon vinyet pulu satışa sunulacak, onların 900 bini küçük otomobiller için yıllık vinyettir. Ocak ayının sonuna kadar aşamalı olarak dağıtım noktalarında satışa sunulan vinyet pullarının sayısı yaklaşık 4,8 milyonu bulacak. Bu yıl sonuncu kez kağıt vinyet pulu uygulanacak. Yol ücretleri tahsil edilmesine ilişkin TOLL sistemi kurulması ve devreye sokulmasıyla tamamen elektronik vinyet uygulanacak. Daha iyi koruma ve sahtecilik olasılığını engellemek için vinyetlerin grafik düzeni değiştirilmiştir. Tüm çıkartmalar sıralı ve rastgele numara olan çift numaralıdır ve her iki numara kombinasyonu da bir tür korumadır.

Doğalgaz fiyatına yüzde 2,75 oranında zam 

Yılın ilk çeyreğinde doğalgaz fiyatı 2017 yılına göre yüzde 2,75 oranında daha pahalı olacak. Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu tarafından onaylanan Bulgargaz Şirketi’nin nihai tedarikçilere ve doğalgaz aboneliği başlatan tüketicilere satacağı doğalgazın fiyatı özel tüketim vergisi ve katma değer vergisi olmaksızın 1000 metreküp başına 352,93 leva veya kWh fiyatı 33,52 leva olacak. Doğalgaz fiyatının zamlanması ısıtma sezonunun sonuna kadar ısı enerjisi fiyatının zamlanmasına neden olmayacak. Elektrik fiyatlarında da değişiklik olmayacak.

Ülkenin yarısında suya zam

Ülkenin 14 ilinde su fiyatlarına yüzde 2 ile yüzde 20 arasında değişen oranda zam yapılacak. Su ve kanalizasyon şirketleri (VİK) 2018 yılında yüzde 9,5 zamla Sofya’da bir metre küp suyun fiyatının 2,36 leva, yüzde 4,5 zamla Smolyan’da (Paşmaklı) bir metre küp suyun fiyatının 2,35 leva, yüzde 2,9 zamla Filibe’de bir metre küp suyun fiyatının 2,20 leva, yüzde 2,7 zamla Varna’da bir metre küp suyun fiyatının 3 leva, yüzde 6,5 zamla Silistre’de bir metre küp suyun fiyatının 3,29 leva, yüzde 2,8 zamla Kırcaali’de bir metre küp suyun fiyatının 2,43 leva, yüzde 6,2 zamla Rusçuk’ta bir metre küp suyun fiyatının 2,78 leva, yüzde 5,8 zamla Pernik’te bir metre küp suyun fiyatının 2,29 leva, yüzde 6,4 zamla Montana’da bir metre küp suyun fiyatının 2,89 leva, yüzde 3 zamla Şumnu’da 3,32 leva, yüzde 2,05 zamla Sliven’de (İslimye) bir metre küp suyun fiyatının 2,50 leva, yüzde 8,7 zamla Burgaz’da bir metre küp suyun fiyatının 2,77 leva, yüzde 13 zamla Vratsa’da bir metre küp suyun fiyatının 3,09 leva olmasını planlıyor. Su fiyatına en yüksek zam Yanbol’da yapılacak. Orada yüzde 20 zamla bir metre küp suyun fiyatı 2,78 leva olacak. 2017 yılının son günlerinde Enerji ve Su Düzenleme Komisyonunun (KEVR) su fiyatlarına zam yapılması kararı Yüksek İdare Savcılığına intikal etti.

2018 yılında hangi günler tatil 

2018 yılında resmi tatil günleri 22’dir. 2018 yılının ilk çalışma günü 2 Ocak’tır. 1 Ocak günü çalışılmayacak. 2018 yılında çalışma günleri, 2017 yılına göre bir gün fazla olarak 249 olacak. 3 Mart Milli Günü için 3-5 Mart tarihleri resmi tatil günleri olacak. Paskalya için Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği Cuma gününden Hz. İsa’nın göğe yükselişinin ikinci gününe kadar 6-9 Nisan tarihleri resmi tatil günleri olacak. Gergövden (Hıdrellez) için 5-7 Mayıs tarihlerinde olmak üzere üç gün çalışılmayacak. 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, 24 Mayıs Slav Alfabesi ve Bulgar Kültürü Günü, 6 Eylül Bulgaristan’ın Birleşmesi Günü, 22 Eylül Bulgaristan’ın Bağımsızlık Günü için 24 Eylül’de çalışılmayacak. Noel Yortusu için 22-26 Aralık tarihleri resmi tatil günleri olacak.

Kaynak: Kırcaali Haber

Read More →

Altı Başbakanın Toplantısında Reformların Hızlandırılması İstendi

  • Avrupa Birliği Dış Politika  ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, bölgede durumu özellikle de bölgenin 2018 yılında AB’ye entegrasyonunu ilerletmesini tartışmak için bölge ülkeleri başbakanlarının gayri formal bir toplantısına dün ev sahipliği yaptı.
Toplantıya katılan Başbakan Ramush Haradinaj, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama,  Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdiç, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Karadağ Başbakanı Duşko Markoviç ve Sırbistan Başbakanı Ana Brnabiç AB entegrasyon süreci çalışmalarını devam etme kararlılığı bir kez daha dile getirdiler.
“AB’nin genişleme politikalarındaki yenilenmiş dinamik ve tüm bölgede önemli bir ilerlemeye şans tanınması için AB yüksek temsilcisi Federica Mogherini Batı Balkanlar’dan tüm partnerlerin, vatandaşlarının beklentilerini karşılamak için  gerekli reformları hızlandırmalarını ve  AB’ye doğru somut adımlar atmaları gereğini dile getirdi.
AB’ye göre toplantıya katılanlar  işbirliğini ve iyi komşuluk ilişkilerini güçlendirmek ile birbirlerine karşılıklı saygıda bulunmak için kararlılıklarını dile getirdiler.
Bu anlamda AB arabuluculuğundaki Kosova ile Sırbistan arasında ilişiklerin normalleştirilmesi, diyalogun daha ileriye taşınması amacıyla cumhurbaşkanları Hashim Thaçi ile Aleksandar Vuçiç arasında sürekli istişarelerin sürdürülmesi önemine vurgu yapıldı.” diye belirtiliyor AB’nin yayımlanan açıklamasında.
http://www.kosovahaber.net

 

Read More →

DEB: “Katalonya üzerinden Batı Trakya Türk azınlığını hedef göstermek abesle iştigaldir”

Dostluk Eşitlik ve Barış (DEB) Partisi, Katalonya özerk bölgesinde gerçekleştirilen bağımsızlık referandumunu Batı Trakya ve azınlık ile kıyaslanmasına tepki gösterdi.

DEB Partisi’nden yapılan açıklamada, “Katalonya’daki referandum ve referandum sırasında yaşanan şiddet olaylarını, Batı Trakya ve burada yaşayan Türk azınlık üzerinden yorumlayan, Katalonya ile Batı Trakya arasında paralellik kurmaya çalışan ve bir kez daha azınlığımızı hedef göstererek, felaket çığırtkanlığı yapanların olduğunu endişeyle takip etmekteyiz” denildi.

DEB Partisi’nin açıklaması şöyle:

“İspanya’nın Katalonya özerk bölgesinde gerçekleştirilen bağımsızlık referandumu nedeniyle bazı çevrelerin, bunu bölgemizle bağdaştırarak, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nı hedef göstermeye çalıştıklarını gözlemlemekteyiz.

Katalonya’daki referandum ve referandum sırasında yaşanan şiddet olaylarını, Batı Trakya ve burada yaşayan Türk azınlık üzerinden yorumlayan, Katalonya ile Batı Trakya arasında paralellik kurmaya çalışan ve bir kez daha azınlığımızı hedef göstererek, felaket çığırtkanlığı yapanların olduğunu endişeyle takip etmekteyiz.

Başta Lozan Antlaşması olmak üzere, diğer uluslararası anlaşmalar, Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan ikili anlaşmalar, insan ve azınlık hakları normlarından kaynaklanan haklarının iadesinden, eşitlik ve adalet içinde bir yaşam hakkından başka bir talebi olmayan Batı Trakya Türk Azınlığı’nın bir kez daha, asılsız iddialarla itham edilerek suçlanması ve “tehlike” olarak ilan edilmesini kınıyoruz. Dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan olayları azınlık toplumu üzerinden yorumlayarak, azınlık kurumlarını, temsilcilerini ve toplumumuzun bizatihi kendisinin “hedef tahtasına” oturtmak, insan haklarına aykırı olduğu gibi, ülkemiz ve bölgemiz için de tehlikelidir. Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı üzerinden “kabuslar” üreten, “fobiler” geliştiren çevreleri mantığa ve sükunete davet ediyoruz. “Akıl tutulması” yaşayan bu kişi ve çevrelerin gerçekleri görmesini ve hayal dünyasından çıkıp, kendilerinin ürettiği ve geliştirdiği “fobilerden” kurtulmalarını tavsiye ediyoruz. Bunun için Batı Trakya Türk Azınlığı’nın 90 yıllık geçmişine bakmaları yeterli olacaktır.

Bu arada; adını daha önce duymadığımız bir örgütün, internet ortamında ve bazı basın yayın organlarında yayınladığı açıklamayla İskeçe Türk Birliği yöneticilerini, isim ve fotoğraflarını yayınlamak suretiyle hedef haline getirmesini protesto ediyor, ülkemizin güvenlik güçlerinden ve savcılıklardan bu vahim ve soru işaretletiyle dolu olay karşısında gereken önlemleri almalarını beklediğimizi vurgulamak istiyoruz.

Batı Trakya Türklerini hedef gösterenler, suçlayanlar, “öteki” olarak gösterenler, tehlike olarak algı yaratmaya çalışanlar bilmelidir ki; kendi ülkelerine iyilik değil, kötülük yapmaktadır!”

http://www.burasibatitrakya.com/item/7148-deb

Read More →

Yunanistan’da sığınmacılardan protesto

Yunanistan’da kalan Suriyeli sığınmacılar, Avrupa’nın diğer ülkelerindeki ailelerine kavuşmak için gösteri düzenledi.

Aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu yaklaşık 100 sığınmacı, başkent Atina’daki İltica Ofisi binası önünde toplandı.

Sığınmacılar, göç yolundaki sınırların sığınmacılara kapatılmasının ardından uzun süredir Yunanistan’da kaldıklarını belirterek, bir an önce ailelerine kavuşmak amacıyla yetkililere seslerini duyurmak istedi.

“Anneme kavuşmak istiyorum” yazılı pankartlar taşıyan sığınmacılar,  Almanya Başbakanı Angela Merkel’e hitaben “Merkel sınırları aç” şeklinde sloganlar attı.

Avrupa’ya açılan sınır kapılarının yaklaşık 1,5 yıl önce kapatılmasının ardından 60 binin üzerinde sığınmacı Yunanistan’da mahsur kalmıştı. Sığınmacıların, aile birleşimi ve yeniden yerleştirme gibi programlarla diğer Avrupa ülkelerine gönderilmesinin önü açık olsa da işleyişin yavaş sürmesi tepkilere neden oluyor.

Avrupa Birliği (AB) tarafından Yunanistan ve İtalya’dan 160 bin sığınmacının yeniden yerleştirilmesi taahhüt edilirken, bu sayı şimdiye dek sadece 27 bin 695’te kaldı.

http://www.burasibatitrakya.com

Read More →

Kosova’da siyasi kriz derinleşiyor

Kosova’da 11 Haziran erken parlamento seçimleri öncesinde yaşanan siyasi kriz, seçimlerin sonrasında da devam ediyor. Kosova’da erken parlamento seçimlerinin yapılmasından 2 ay geçmesine rağmen, yeni hükümet hala kurulamadı. Erken parlamento seçimlerinin ardından yeni oluşumda toplanan Kosova Meclisi Genel Kurulu 2 haftadan beri yeni meclis başkanını seçemiyor. Bugün tekrar toplanan Meclis Genel Kurulu yine meclis başkanını seçemeden ileri bir tarihe ertelendi. Meclis genel kurul oturumu, 11 Haziran seçimlerinin galibi PDK-AAK- Nisma koalisyonu milletvekillerinin toplantıya katılmaması üzerine başka bir tarihe ertelendi. Toplantıyı yöneten en yaşlı milletvekili, kısa adı PAN olan PDK-AAK-Nisma koalisyonu ile azınlıktaki toplulukları milletvekillerinin katılmaması nedeniyle genel kurul oturumunun çalışmalarına devam edemeyeceğini bildirdi.

www.timebalkan.com sitesinin haberine göre; erken parlamento seçimlerinden ikinci parti olarak çıkan Vetvendosje Hareketi parlamento Grup Başkanı Glauk Konjufca, PAN koalisyonundan, meclis genel kurulu oturumlarını boykot etmekten vazgeçmesini talep etti. Seçimlerin galibi olarak Anayasa uyarınca meclis başkanını önermek ve yeni hükümeti kurmakla görevli PAN koalisyonunun yeterli oy sayısına sahip olmadığına dikkat çeken Konjufca, PAN koalisyonunun, başka partilerden sıralarına milletvekili katmak için zamana oynamakla suçladı. Diğer bir siyasi koalisyon LDK-AKR- Alternativa (LAA) koalisyonu Başbakan Adayı Avdullah Hoti de toplantıda söz alarak, Kosova’nın yeni kurumları oluşturmasında hayli gecikmesinin büyük zararları olduğunu hatırlatarak, seçimlerden zaferle çıkmasına rağmen yeni hükümeti kurmak için yeterli milletvekili sayısına sahip olmayan PAN koalisyonunun, diğer partilerden milletvekillerini kendi saflarına kaydırmak için yoğun çaba harcadığını, bu durumun da siyaset ahlakına uygun olmadığını vurguladı. PAN koalisyonu, Sırp Listesi ve azınlık partilerin milletvekilleriyle 60, LAA koalisyonu ve Vetvendosje de 60 milletvekiline sahip. Yeni meclis başkanı ve yeni hükümetin kurulması için 61 milletvekilinin oyu olması gerekiyor.

Kaynak : Balkan Günlüğü

Read More →

Yıldırım, Yunanistan’da: AB, Türkiye ile nasıl bir yol yürüyeceğine karar vermeli

Yunanistan temaslarını sürdüren Başbakan Binali Yıldırım, Yunan mevkidaşı Aleksis Çipras’ın ardından Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ile bir araya geldi. Yıldırım “Avrupa Birliği gelecek vizyonunu ortaya koymalı ve bundan sonra Türkiye ile nasıl bir yol yürüyeceğine karar vermeli” dedi.

Sputniknews haberine göre; Başbakan Yıldırım, Atina temasları kapsamında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Başbakanlık binasında görüşmesinin ardından, aynı bölgede bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürüyerek geçti.Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ile bir araya gelen Yıldırım, görüşme öncesi yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti.

Kısa süre önce Karadeniz Ekonomik İşbirliği Toplantısı’nda Pavlopoulos’la tanışma fırsatı bulduğunu söyleyen Yıldırım, “Yunanistan’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olarak uzun yıllardan sonra, 65 yıl sonra, Türkiye’ye ziyarette bulunmanız bizi ziyadesiyle memnun etti. Cumhurbaşkanı’mız bu yıl içerisinde mutlaka bir resmi ziyaret gerçekleştirmeyi arzu ediyor” diye konuştu

http://www.balkangunlugu.com/2017/06/20/yildirim-yunanistanda

Read More →