About the author  ⁄ admin

31 yıl aradan sonra Başbakan Miçotakis Arnavutluk’a ziyaret gerçekleştirdi ve Kuzey Arnavutluk’taki Yunan asıllılarla görüştü. Bu tarihi ziyaretin önceden hava koşulları nedeniyle ertelenmesi de orada yaşayan Yunan azınlığın sorunları ile bağdaştırıldı.

Arnavutluk’un Yunanistan’la münhasır ekonomik bölge anlaşmasını imzalamasının ardından Anayasa Mahkemesi’nin bunu reddetmesinin arkasında da yine Türkiye’nin olduğu algısı yaratıldı. Kısacası her konuda olduğu gibi burada da yine Türkiye’nin eli olduğu insanların kafalarına sokulmaya çalışıldı.

Bölgeyi ziyaret eden Arnavutluk Başbakanı Yunan bayrağı asılı olduğu gerekesiyle belediye binasına girmedi. İşte bundan sonra da Yunan basınında kıyametler koptu. Arnavutluk’taki Yunan azınlığın milli bir azınlık olduğunu ve dolayısıyla da milli sembolleri kullanma haklarının olduğu vurgulandı.

Arnavutluk’taki Yunan azınlığının milli bir azınlık olduğunu sık sık dile getiren ülkemiz Yunanistan, Batı Trakya ‘da Türk Azınlığa gelince neden bu kadar hassas olamıyor?

Avrupa Azınlıkları Koruma Çerçeve Sözleşmesi 1 Şubat 1995’te imzalandı. Bu sözleşmeyi ülkemiz Yunanistan da 22 Eylül 1997’de imzaladı, ancak meclisten geçirip uygulamaya geçmedi. Peki bir anlaşmayı imzalamakla yükümlülük altına girmiş sayılmaz mı? Bu da tabii ki hukukçuların vereceği bir cevaptır.

 

Bakın bu anlaşmanın bazı maddeleri neleri içeriyor:

 

Madde 5
1. Taraflar, ulusal azınlıklara mensup kişilerin kendi kültürlerini yaşatmaları ve geliştirmeleri ve kimliklerinin asli öğeleri, yani dinlerini, dillerini, geleneklerini ve kültürel miraslarını korumaları için gerekli koşulları sağlamayı taahhüt ederler.
2. Genel bütünleşme politikaları doğrultusunda alınan önlemler saklı kalmak kaydıyla, Taraflar, ulusal azınlıklara mensup kişilerin kendi istençlerine karşın asimilasyonu amaçlayan politika ve uygulamalardan kaçınırlar ve bu kişileri böyle bir asimilasyonu amaçlayan herhangi bir eyleme karşı korurlar.

 Madde 7
Taraflar, ulusal azınlığa mensup her kişinin barışçıl amaçla toplanma özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve düşünce, vicdan ve din özgürlüğü hakkına saygı gösterilmesini sağlarlar.

Madde 8
Taraflar, ulusal azınlığa mensup her kişinin dinini ya da inancını açıklama ve dini kurumlar, örgütler ve dernekler kurma hakkına sahip olduğunu tanımayı taahhüt ederler.

Madde 10
1. Taraflar, ulusal azınlığa mensup her kişinin, kendi dilini, özel ve kamusal alanlarda, sözlü ve yazılı olarak serbestçe ve müdahale edilmeksizin kullanma hakkına sahip olduğunu tanımayı taahhüt ederler.
2. Ulusal azınlıklara mensup kişilerin geleneksel olarak ya da önemli sayıda yaşadıkları bölgelerde, bu kişilerin talep ederlerse ve böyle bir talebin gerçek bir ihtiyaca karşılık düştüğü durumlarda, Taraflar, bu kişilerle idari makamlar arasındaki ilişkilerde azınlık dilinin kullanılmasına imkan verecek koşulları, mümkün olduğu ölçüde sağlamaya gayret ederler.

Madde 11
1. Taraflar, ulusal azınlığa mensup her kişinin azınlık dilindeki adını ve soyadını kullanma hakkına ve bunların resmi olarak tanınması hakkına sahip olduğunu, kendi yasal düzenlerinin öngördüğü usuller uyarınca tanımayı taahhüt ederler.
2. Taraflar, ulusal azınlığa mensup her kişinin tabela, yazı ve kamuya açık özel nitelikli diğer açıklamalarında azınlık dilini kullanma hakkına sahip olduğunu tanımayı taahhüt ederler.
3. Ulusal azınlığa mensup önemli sayıda kişinin geleneksel olarak yaşadığı bölgelerde, Taraflar, gerektiğinde diğer Devletlerle yaptıkları anlaşmalar da dahil olmak üzere kendi yasal düzenleri çerçevesinde ve özgül koşulları dikkate alarak, bu tür işaretler için yeterli talep olması durumunda, geleneksel yerel adlar, sokak adları ve kamuya yönelik diğer topografik işaretlerde azınlık dilinin de kullanılmasına gayret ederler.

Peki bu anlaşmada geçen hükümler günümüzde Batı Trakya Türk Azınlığına uygulanıyor mu?

 

  • AİHM’nin İskeçe Türk Birliği hakkında Yunanistan’ı mahkum eden karar henüz uygulanmıyor ve Birlik neredeyse yarım yüzyıla yakın devletle davalık durumunda.
  • Batı Trakya’daki Türk Azınlık mensuplarının seçtikleri müftüleri Yunanistan henüz tanımıyor!
  • Vakıf idarelerine hala atama yoluyla insanlar getiriliyor!
  • BAKEŞ’in Türkçe-Yunanca eğitim verecek ortaokul talebi henüz karşılanmadı!
  • Başka her türlü etnik kimliği kullanarak örgütlenme sağlanırken, “Türk” etnik kimliğiyle örgütlenme hakkı günümüzde hala tanınmıyor!

Dolayısıyla, Yunanistan’daki bir çok aydının, Arnavutluk’taki Yunan azınlığına gösterdiği hassasiyet ve yakıştırdığı hakları Batı Trakya’daki Türk Azınlığı için de öngörmeleri gerekmez mi?

Umarız ki ülkemiz Yunanistan “Avrupa Azınlıkları Koruma Çerçeve Sözleşmesi’ni 25 yıl sonra Meclisten geçirip onaylar da yürürlüğe sokar. Peki Yunanistan bir AB ülkesi olarak, paranoyalardan kurtulup, konjonktürü yakalayıp yükümlülük altına korkmadan girebilecek mi? Onu da tabii ki zaman gösterecek; ancak o zamana kadar Batı Trakya’da mücadele edecek “Türk” nüfus kalacak mı?

Read More →

ABD ve AB Kosova’nın kuzeyinde durumun devamlı tırmanmasından endişelerini dile getirdiler.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel ve AB Yüksek Temsilcisinin Sözcüsü Nabila Massrali tarafından yayınlanan bir bildiride,  taraflara provokasyon  ve tehditlerden kaçınmalarına ve  durumun hafifletilmesi için derhal harekete  geçmelerine  çağrı yapıldı.

Bildiri devamında AB ve ABD’nin  gerginliğin düşürülmesi için siyasi bir çözüm bulmak amacıyla Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Başkanı Aleksandar Vuçiç ile  çalışıldığı belirtildi.

“AB ve ABD, Kosova’nın kuzeyinde hüküm sürmeye devam eden gergin durumdan endişe duyuyor. Herkesi azami itidal, gerilimi azaltmak için acil ve koşulsuz tedbirler almaya, provokasyon, tehdit ve korkutmalardan kaçınmaya çağırıyoruz. Gerginlikleri azaltmak ve tüm toplulukların istikrarı, güvenliği ve refahı adına ileriye dönük bir yolda anlaşmaya varmak için Başkan Vuçiç ve Başbakan Kurti ile birlikte siyasi bir çözüm bulmak için çalışıyoruz” denildi ortak bildiride.

ABD ve AB, Kosova liderlerinin Sırp vatandaşlarının tutuklanmasına veya barışçıl protesto yapanlara zulmedilmesine veya barikatları kuranlara yönelik herhangi bir liste bulunmadığını doğrulayan güvencelerini memnuniyetle karşıladıklarını söylediler.

Her iki taraf, Kosova ve Sırbistan’ın “vatandaşların yararına uzlaşma, bölgesel istikrar ve işbirliği için elverişli bir ortamı” teşvik etme amaçlı müzakerelere geri dönmelerini beklediklerini de ifade etti.
Kaynak : www.kosovahaber.net

Kosova

Read More →

Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde, 17 aylıkken annesinin kucağında Bulgar askerlerin açtığı ateşte şehit olan ve totaliter rejim döneminde direnişin sembolü haline gelip, ‘Türkan bebek’ olarak anılan Türkan Feyzullah, 38’inci ölüm yıl dönümünde Edirne’deki anıt önünde anıldı… Bulgaristan’dan çok sayıda kişinin katıldığı törende, soydaş öğrencilerin okuduğu şiirlerle duygusal anlar yaşanırken, anıta karanfiller bırakıldı… 

Olgay GÜLER

Bulgaristan’da 1984’te uygulanan zorunlu asimilasyon girişimine karşı Kırcaali’nin Mogilyane köyünde düzenlenen protesto yürüyüşünde annesinin kucağında 17 aylıkken Bulgar askerleri tarafından vurularak öldürülen Türkan Feyzullah, Edirne’de adını taşıyan parkta anıldı. Edirne Belediyesi ile Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliğinde yapılan törene Vali Hüseyin Kürşat Kırbıyık, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Hak ve Özgürlükler Hareketi Milletvekili Mukaddes Nalbant, Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Güneş, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve bölge halkı katıldı.

‘TARİHTEN ALDIĞIMIZ DERSLERİ ASLA UNUTMAMALIYIZ’

Anıta çelenk sunumuyla başlayan törende saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Vali Kırbıyık, tarih boyunca Türk varlığını korumanın bedeli olduğunu belirterek, “Bizler bu bedeli geçmişte defalarca ödemiş bir milletiz. Bugün de yine yeri geldiğince bu bedeli ödemeye devam ediyoruz. Geldiğimiz noktada özellikle devletler arası ilişkilerde olumlu bir seyir olduğunu görüyoruz. Bunu geliştirmek de hepimizin görevi. Ancak tarihten aldığımız dersleri de asla unutmamalı, bunu gelecek nesillere düzgün ve doğru bir şekilde aktarmak her birimizin ayrı ayrı sorumluluğu. Bu sorumluluk, gerek Bulgaristan’da yaşayan Türklerimizin sorumluluğu gerek çeşitli tarihlerde Türkiye’ye göç etmiş, bugün Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yaşayan göçmen soydaşlarımızın temel sorumluluğu olarak değerlendiriyorum” diye konuştu.

Kırbıyık, konuşması sonrası Türkan bebek ve Bulgaristan’da hayatını kaybeden Türkleri andı.

‘ZULME KARŞI OLANLAR BURADALAR’

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, zulmedenlerin akıbetinin iyi olmayacağını belirterek, “Dün Sarayiçi’nde, birkaç zaman sonra Belene’de yaşananlar tarihin hafızalarına kazınmıştır. Bir çocuğu katledecek kadar gözü dönmüş vahşetin nerelere vardığını görmek, yaşamak hepimizin hakkı. Arkamızda gördüğümüz Türkan bebek, dünya tarihinde yerini almış ve zulmün karşısında direnmenin neleri getirdiğini her zaman göstermiştir. Bugün zulme karşı olanlar buradalar. Bu zulme karşı olanların hepsine saygı duyuyorum” dedi.

‘BUNUN ADI İNSANLIK SUÇUDUR’

Belediye Başkanı Gürkan ise dünyadaki bütün dinlerde bebeklerin masum olduğunu vurgulayarak, “Hangi gerekçeyle olursa olsun bir masum bebeği öldürürseniz, bunun adı insanlık suçudur. 1984’te Bulgaristan’da Türkan bebeğin ve annesinin öldürülmesiyle başlayan o süreç, bir insanlık suçudur. Belene diye adlandırdığımız, son yılların yakın coğrafyamızda yaşanan bu insanlık suçu, bizim tekrar Türk milleti olarak bir araya gelmemizi ve tarihteki bağlarımızı da hatırlamamızı sağladı. Aramızda Belene gazilerimiz var. Onlar Bulgaristan’da doğdular, şu anda Edirne’de yaşamlarını sürdürüyorlar. Onlar bizim de onur timsalimiz. Onlarla gurur duyuyoruz. Geçmişi çocuklarımıza öğretebilirsek, gelecekte aynı sıkıntıları yaşamamak için onların bilinçli olarak büyümelerini sağlarız. Bu anma törenleri, bu anlamda kıymetli. Bugün burada, Pazartesi günü de Kırcaali’deyiz” diye konuştu.

‘TÜRKAN, HEPİMİZİN SİMGESİ’

Bulgaristan’da çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin  milletvekili Mukaddes Nalbant ise Türkan isminin simge olduğunu söyleyerek, “Türkan, kimlik savunmasının bir simgesidir. Türkan, hepimizin bir simgesidir. Her yıl Bulgaristan’da toplantılar yapılır ve Türkan adını anıyoruz. Burada bu güzel heykeli yapan kişilere teşekkür ediyoruz. Umarım bu yeni nesiller Türkan ismini kalbinde taşırlar ve ömür boyu herkese o gururu insanlarla paylaşabilirler” dedi.

Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Güneş de Bulgaristan’da çözülememiş bazı sorunlara dikkat çekerek, “Soydaşlarımızın 1989 zorunlu göçünden sonra yaşadığı sıkıntılardan birisi de devlet eliyle zorla verilen isimlerimizin, devlet eliyle düzeltilmiş olmamasıdır. Kendi rızasıyla isimlerini almak isteyenler için kolaylık olsa da ölmüş ve hayatta olmayan, yani babalarımızın, dedelerimizin, ninelerimizin kayıtlarda olan bu rencide edici isimleri için Bulgaristan devletinin ve onların temsilcilerinin bu konuda geriye dönük ve bir daha arşivlerde gözükmemek üzere kişiliğimizi rencide eden olayı hafızalardan ve belgelerden kazınmasını görmek istiyoruz” diye konuştu.

Törende Bulgaristan’dan gelen Türk çocuklar da Türkan bebek için şiirler okundu. Katılımcıların duygulandığı törende Türkan bebek ve şehitler için dua edildi. Katılımcılar, Türkan bebek anıtına karan-filler bıraktı.

Edirne Hudut Gazetesi

 

Read More →

Batı Trakya Türklerinin şaibeli bir şekilde ebediyete intikal eden simge ismi Dr. Sadık Ahmet’in doğumunun 75. yılı sebebiyle onu rahmet ve saygıyla anıyoruz. Balkanlarda yaşayan ve baskı altında olan Türk ve Müslümanlar için çok anlam ifade eden sembol bir isim olan Dr. Sadık Ahmet azınlık hakları için büyük mücadeleler vermiş ve Batı Trakya’da yaşayan Türk toplumunun dünyada yankılanan sesi olmuştur. Yunanistanın Gümülcine şehrinin Susurköy yakınlarında geçirdiği şaibeli bir kaza ile hayatını kaybetmiş, ama Batı Trakya ve Balkanlardaki soydaşlarımıza özgürlük, demokrasi, eşitlik ve en önemlisi Türklük için en gür seslerimizden biri olmuştur.
Dr. Sadık Ahmet Balkan Coğrafyasında yaşayan soydaşlarımızın kalbinde, ölümsüzler kervanına katılmış bir Şehit ve kahramandır.
Ruhun şad olsun!

Read More →

Başbakan Petkov, Türkiye Büyükelçisi Aylin Sekizkök ile görüştü

Başbakan Kiril Petkov, bugün Başbakanlık konutunda Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin merkezinde ikili ilişkiler ve ortaklar ve müttefikler olarak onları gelecekte aktif bir şekilde geliştirme arzusu yer aldı. İki heyet, ekonomik ve yatırım iş birliği fırsatlarını görüştü.

Başbakan, Bulgaristan için Türkiye’nin her zaman önemli bir komşu ve stratejik olarak önemli bir ortak olduğunu vurguladı. Hükümetin özellikle ikili iş birliğinin daha fazla ivmeye ihtiyaç duyduğu ulaşım, ticaret ve yenilik gibi alanlara odaklanmayı planladığı anlaşıldı.

Read More →

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, 26 Aralık 1984’te Kirkovo’nun  (Kızılağaç) Mogilyane (Kayaloba) köyünde isim değiştirme kampanyasına karşı düzenlenen barışçıl protesto sırasında şehit düşen 17 aylık Türkan’ın mezarını ziyaret ederek dua etti. Karadayı ile birlikte Türkan bebeğin annesi Fatma Mollahasan, şehit yakınları, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, HÖH Başkan yardımcıları, Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu milletvekili ve ALDE Partisi Eş Başkanı İlhan Küçük ve AP Milletvekili Atice Velieva-Ali, HÖH Kırcaali İl Başkanı Resmi Murat, bölgeden ve ülkenin başka bölgelerinden HÖH milletvekilleri, Türkiye’den göçmen derneklerinin temsilcileri, Kırcaali ili ilçe belediye başkanları da Türkan’ı mezarı başında andılar.

Başmüftü Yardımcısı Beyhan Mehmet ve Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Türkan ve tüm Bulgarlaştırma süreci kurbanlarının ruhu için dua okudular.

Daha sonra Türkan Çeşme Anıtına çelenkler konuldu. HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, yaptığı konuşmasında, “Türkan, komünist rejimin kurbanları, ayaklar altına alınan insan hakları, şerefi, onuru, adı, dini uğruna verilen mücadelenin simgesi haline geldi. Bu yüzden HÖH olarak bizler her yıl Mogilyane köyündeyiz” diye kaydetti.

Karadayı, “Birleşmemizin üzerinden 31 yıl geçti ve birliğimizin adı HÖH’tür. Bulgaristan’a demokrasiyi biz böyle getirdik. Şimdi, 31 yıl sonra, polisin siyasi liderleri, 37 yıl önceki o komünist milislerin yaptıklarını bugünün polisine de yaptırmaya zorluyor. Bugün yaptıklarıyla 37 yıl önceki anılarımızı geri getirdiler” diye kaydetti.

Seçim kampanyası sırasında Bulgaristan’ın tüm bölgelerini ziyaret ettiğini söyleyen Karadayı, “Engelli yaşlılar ise yaşlı gözlerle, “İsim değiştirme kampanyası döneminden bugüne kadar evimize milisler girmemişti” dediler” diye anlattı.

HÖH’ün tam olarak hak ve özgürlükleri korumak için kurulduğunu hatırlatan Karadayı, “Onur ve haysiyetimizi, adlarımızı, dinimizi, dilimizi, kültürümüzü, geleneklerimizi, kimliğimizi geri kazanmamız için kuruldu. Bugün hala hak ve özgürlükler için mücadeleye ihtiyaç vardır. Haklarımız bugün yine derdimiz oldu” diye ekledi.

Karadayı, “Bu milislere karşı hak ve özgürlüklerimizi savunmalıyız. Bu nedenle güçlü bir HÖH’e her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Demokratik yoldan sapmamak için, devletimizi inşa edebilmek için, devletçiliği garanti altına almak için. Bunu yapacak olan biziz” diye kaydetti.

HÖH lideri, “Bu olayı, ülkedeki tüm yasal prosedürü takip etmek ve Strasbourg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine ulaşmak zorundayız. Sessiz kalırsak, bu Türkan’a ve Bulgaristan’da demokrasi için canını veren komünist rejimin tüm kurbanlarına ihanet olur. Bu demokrasiye, devlete ihanet olur” diye ekledi.

Covid-19 salgını nedeniyle herkesin sağlığına dikkat etmesi, aynı zamanda çevresindekilerin de sağlığını koruması için çağrıda bulunan Karadayı, “Kırcaali ilinde aşılama oranı ülke ortalamasından daha yüksek seviyede ve Kırcaali, Covid-19 risk haritasında yeşil renkteki Bulgaristan’daki tek ildir” diye anımsattı.

Konuşmaların ardından Başmüftü Yardımcısı Beyhan Mehmet, tüm Bulgarlaştırma süreci kurbanlarının ruhu için dua okudu.

Read More →

Bursa Devlet Tiyatrosu Edirne’de seyircinin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Oyunun biletleri satışa çıktığı anda tükendi. Edirneli tiyatroseverlerin ilgisinin yanı sıra  Bulgaristan Kırcaali Belediyesi’nden oyunu izlemek üzere 60 kadın Edirne Devlet Tiyatrosu Sahnesinde Keşanlı Ali Destanı oyununu izledi.

Dakikalarca ayakta alkışlanan oyunun sonunda Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis adına Sabiha Mestan Bursa Devlet Tiyatrosu Sanat Yönetmeni ve Zilha rolünü canlandıran Arzu Tan Bayraktutan’a ve Keşanlı Ali’yi canlandıran Halil Balkanlar’a çiçek takdim etti.

Bursa Devlet Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Arzu Tan Bayraktutan; “Değerli Edirneliler! Biz Kırcaali Belediyesi Türk Tiyatrosuyla yıllar önce Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivalinde tanıştık, kardeş olduk, dost olduk, Edirne’de tekrar buluştuk. Sağolun, varolun. İyi ki varsınız, Kırcaali’ye kucak dolusu sevgiler. Teşekkürler Edirne. ” dedi

 

Kırcaalili sanatseverlerden Bursa Devlet Tiyatrosu oyuncularına büyük ilgi

 Kaynak : www.bursa.com

Read More →

Cumhurbaşkanlığı, Sırbistan’ın roketlerle silahlanmasına tepki gösterdi:  Balkan’da barışı tehlikeye atıyor.

Kosova Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Şefi Blerim Vela, Sırbistan’ın Rusya’dan roketler almasına tepki gösterdi.

Sosyal medya paylaşımında Vela, Vuçiç’in Rusya’dan sürekli silah satın almasıyla Balkan’da barışın tehlikeye getirildiğine dikkati çekti.

Vela, Sırbistan’ın askeri alımlarına yaptırımlar uygulanması gerektiğini vurguladı.

“Vuçiç’in Rus silahlarını satın almaya devam etmesi, bölgemizdeki barışı daha da tehlikeye atıyor. Belarus gibi, Sırbistan da Rusya’nın ABD, AB ve NATO’ya karşı Soğuk Savaş döneminden kalma etki alanlarını yeniden kurma aracıdır. Bu nedenle Sırbistan’ın askeri alımlarına yaptırım uygulanmalı.” İfadelerine yer verdi Vela Twitter paylaşımında.

Kaynak ; Kosova Haber

Read More →

Dr. Mümin İsov ve  Ergün Hasanoğlu kalmeinden “Osmanlı Avrupa’sında Bölücülük Cereyanı – Makedonya Komitacılarının Anıları” çalışması Selenge Yayınlarından çıktı. Kitapla ilgili şu bilgilee yer verilmiş:

Anılar, İç Makedonya Edirne-Trakya Örgütü (VMORO) gibi yasadışı bir örgütü araştırırken özellikle değerli hale gelir. Bunun nedeni, bir yandan arşivinin nispeten daha sınırlı olması, diğer yandan da şifrelenmiş şekilde yazılan ve anahtarlarının kaybolması nedeniyle birçok belgeden halen istifade edilememesidir.

İç Örgütün liderlerinin anıları üzerine odaklanılmasının nedenlerinden biri de budur. Osmanlı Avrupa’sında Bölücülük Cereyanı -Makedonya Komitacılarının Anılanı – ismiyle yayıma hazırlanan çalışmada Damyan Gruev. Dr. Hristo Tatarçev. Gürçe Petrov, Ivan Garvanov gibi VMORO önde gelen isimlerinin anıları Türkçeye çevrilmiştir. İlk ikisi VMORO’nun kurucuları arasındadır ve Tatarçev ilk başkanıdır. Görçe Petrov ise Sofya’da VMORO’nun yurtdışı temsilcisidir. Ivan Garvanov keza Merkez Komitesi’nin ikinci başkanıdır.

1902 yılından sonra VMORO saflarına geçen Boris Sarafov da anıları çevrilmesi için seçilen bir diğer kişidir. Çünkü Sarafov, başkanı olduğu VMOK ile VMORO arasındaki ilişkiler başta olmak üzere önemli bilgiler vermektedir. Bu anılarıin Türkçeye çevrilmesiyle birlikte: VMORO’nun ve Sofya’daki yurtdışi temsilciliğinin faaliyetleri, Bulgar askerlerinin Makedonya ve Edirne – Trakya’daki ihtilal hareketindeki rolü ve katılımı, VMOK ve Bulgar Eksarhlığı ile VMORO’nun ilişkileri, Makedonya Sorunu’na yönelik Bulgaristan Prensliği’ndeki resmi makamların ve toplumun tutumu, Ilinden Preobrajenie Ayaklanması’nın tertibi ve gerçekleştirilmesi gibi konularda yeni araştırmalara önemli bir kapı aralanacaktır.

Kaynak ; www.yenibalkan.com

Read More →

TDP Genel Başkanı ve Milletvekili Dr. Beycan İlyas 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı vesilesiyle mesaj yayınladı. Mesajda şöyle denmekte:

 

Sevgili vatandaşlar,

Bir nevi Makedonya Türklerinin varoluş tapusunu simgeleyen 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramının yeni bir yıldönümüne ulaşmanın mutluluğu ve coşkusu ile, başta değerli öğretmen ve öğrencilerimiz olmak üzere, tüm Makedonya Türklerinin ve Türkçe sevdalılarının bayramını en kalbi duygularımla kutlarım.

Bir olup, tek olup ve güçlü olup; eğitim ile kültürümüze daha da fazla sahip çıkacağımız, asimile olmadan yaşadığımız toplumun tüm sahalarına daha da fazla dahil olacağımız, eğitim kalitemizi daha da üst seviyelere çıkaracağımız, umutlu ve başarılı yarınlar dilerim.

Dr. Beycan İlyas
TDP – Genel Başkanı ve Milletvekili

MAKEDONYA

Read More →