Review Category : Manşet Haberler

AP Milletvekili Necmi Ali: Türkiye ile diyalog devam etmeli

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Avrupa Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekili Necmi Ali, Avrupa Komisyonu 2018 Türkiye Raporu’nun görüşüldüğü Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi (AFET) toplantısında AP’nin ön raporuna ilişkin iki saat süren tartışmalar sırasında, “Türkiye ile müzakere sürecinin dondurulması ve Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı kapsamında yapılan mali yardımların azaltılması, AB ile Türkiye’yi temelden farklı bir yöne itme riski taşıyor” diye uyardı.

Necmi Ali, ”AB’nin dış sınırı ve Türkiye’nin komşusu olan bir ülke olan Bulgaristan’ın bir temsilcisi olarak komşularımızın mülteci akınıyla baş etmeye yönelik çabalarını vurgulamak istiyorum. Ayrıca 4 milyona yakın olmak üzere yeni yerleştirilen sığınmacılardan dolayı Türkiye’de yerliler ile mülteciler arasında gerginliğin giderek arttığına dair ihbarların arttığından sizi haberdar etmek isterim. Bu muazzam gerginliğe rağmen ortaklarımız bu sorunlu durumda sadık bir ortak olduğunu kanıtladılar. Raporda doğru bir şekilde Türkiye’nin mülteci dalgasıyla başa çıkmada önemli bir rol oynadığı ve Türkiye vatandaşlarının 3 milyondan fazla Suriyeli mülteciye sığınak sağlayarak büyük misafirperverlik sergilediği belirtilmiştir” diye kaydetti.

Bulgaristan’ın AP milletvekillisi ayrıca tartışılan konunun ekonomik yönüne de değindi.

Necmi Ali, şunları belirtti:” AB, Türkiye’nin ana ticaret ortağıdır ve Türkiye, AB’nin altıncı en büyük ticaret ortağıdır. Bulgaristan’ın güney komşusu Avrupa’da ticaret yapmak için önemli ve büyüyen bir pazar olduğundan Avrupa kurumları ve şirketleri Türkiye’nin en büyük yabancı yatırımcısıdır. Avrupa Komisyonu raporunda, Türkiye’nin iyi gelişmiş bir piyasa ekonomisi olduğunu ve daha da önemlisi, mülteci krizi ve darbe girişimi nedeniyle bir gecikme olmasına rağmen, AB’ne üyeliğe ilişkin Kopenhag kriterleri ile mevzuatını uyumlaştırmaya devam ettiğini belirterek daha fazla ayrıntıya bakıyor. Türkiye’deki durumu analiz ederken bu gerçekleri dikkate almamız gerekiyor”.

Bulgaristan’ın AP milletvekillisi ayrıca, Türkiye ile katılım öncesi müzakere sürecini resmen sona erdirme önerisine ilişkin rapordaki ana noktaya dikkat çekti.

ALDE Grubu Üyesi şunları söyledi:” Raportöre şunu sormak istiyorum: Bu teklifin kabul edilmesi durumunda AB-Türkiye işbirliğinin gelecekteki çerçevesi ne olacak? Bir yandan rapor Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi ve vize serbestleştirilmesi sürecinin tamamlanmasından bahsediyor, ancak diğer taraftan katılım müzakeresi sürecini dondurma teklif ediliyor. Müzakereler dondurulursa işbirliğimize nasıl devam edeceğiz? Böylece aramızdaki köprüleri yıkacağız. Türkiye ile ikili diyaloğumuzu devam ettirmek istediğimizi gerçekten gösterirsek, böyle bir karar bizi nasıl ortak hedeflerimizi gerçekleştirmeye daha da yaklaştırır? Buna ek olarak Avrupa Komisyonu ve AB Parlamentosu’nun Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA II) kapsamında Türkiye’ye yönelik mali yardımların önemli ölçüde azaltılmasına ilişkin önerileri, durumu daha da karmaşık hale getirmekte ve Brüksel ile Ankara’yı temelden farklı bir yöne itme riski ortaya çıkıyor”.

Necmi Ali, konuşmasının sonunda bu iki tedbirin – müzakerelerin askıya alınması ve IPA II fonlarının azaltılmasının, AB ile daha yoğun bir diyalog olmasını isteyerek, açıkça buna karşıt tutum sergileyen Türk toplumuna doğrudan zarar vereceğini kaydetti.

Avrupa Parlamentosu raporunda değişiklik önerisi için 11 Aralık son tarih olup, raporun ikinci görüşülmesi 4 Şubat 2019’da planlanmıştır. Nihai rapor ise Nisan 2019’da Strazburg’daki AP Genel Kurul’da görüşülüp, tartışılıp oylanacaktır.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Read More →

Şehit düşen Türk askerleri Dobriç’te anıldı

Birinci Dünya Savaşının Çanakkale Destanını yazdığımız zor dönemlerinde Bulgaristan’ın yardımına koşan ve bu topraklarda şehit düşen askerlerimiz, Dobriç Askeri Mezarlığında Dobriç Gününde düzenlenen törenle anıldı.

Türkiye’nin Burgaz Başkonsolosluğundan yapılan açıklamada, Eylül 1916’da Güney Dobruca’daki muharebelerde yaşamını yitiren 300’e yakın şehidimizle birlikte Bulgar, Romen, Rus, Sırp ve Alman 3.500 civarında askerin defnedildiği Uluslararası Askeri Mezarlık’taki törene katılan Başkonsolos Nuray İnöntepe anıta çelenk koydudenildi.

Hristiyan din adamları tarafından gerçekleştirilen dini törenin ardından, her yıl yapıldığı üzere, Dobriç Müftülüğünce Türk askerlerinin mezarları başında Kur’anı Kerim okunarak dua edildi.

Türk – Bulgar dostluğunun en önemli unsurlarından biri olan bu tarihi olayı tüm yönleriyle araştırmak ve daima hatırlanmasını sağlamak aziz şehitlere karşı bir borç olarak, Türk ve Bulgar dostluğuna katkıda bulunmak isteyen tüm duyarlı insanların önünde durduğu kaydedildi.

Ajans Bulgaristan

Read More →

APden Kosovaya Vize Serbestisi Onayı

Avrupa Parlamentosu (AP), Kosova vatandaşlarının Avrupa Birliği (AB) ülkelerine vizesiz seyahat edebilmeleri ile ilgili karara onay verdi.

Strazburg’da devam eden AP Genel Kurulu, Sivil Özgürlükler Komitesi tarafından Eylül 2016’da kabul edilen ve eksikliklerin tamamlanması amacıyla onayı ertelenen tasarıyı oyladı.

186’ya karşı 420 üyenin onayı ve 22 çekimser oyla kabul edilen tasarıda, Kosova vatandaşlarının AB ülkelerinden herhangi birine 90 gün boyunca vizesiz girmelerinin yolu açılıyor.

Karar, AB Komisyonu tarafından incelendikten sonra yürürlüğe girecek.

AB kurallarına göre, vizesiz seyahat imkanından faydalanabilecek Kosova vatandaşlarının biyometrik pasaport sahibi olmaları gerekiyor. Kosova, AB ülkelerine vizesiz seyahat hakkı bulunmayan son Balkan ülkesiydi. 2012’de başlayan müzakerelerde Kosova yönetiminden 95 kriteri yerine getirmesi istenmiş, AB Komisyonu geçen ay tüm kriterlerin yerine getirildiği yargısına vararak vize serbestisi için AP ve AB Konseyi onay prosedürlerinin başlanmasına yeşil ışık yakmıştı.

AB, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan’a 2009’da, Bosna-Hersek ve Arnavutluk vatandaşlarına ise 2010’da 90 gün boyunca vizesiz seyahat hakkı tanımıştı. 90 günlük vize serbestisi ile bu ülkelerin vatandaşları, ticari, turistik veya ailevi nedenlerle İngiltere ve İrlanda hariç AB ülkelerine biyometrik pasaport ile vizesiz girebiliyor.

Kaynak: Yeni Balkan

Read More →

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu Başkanlığına Doktor Öğretim Üyesi Kader Özlem Seçildi

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BURSA), İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (İZMİR), Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (KOCAELİ), Balkanlılar kültür ve Dayanışma Derneği (İSTANBUL), Balkan Göçmenleri Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği (YALOVA) derneklerinin bir araya gelerek oluşturmuş oldukları ve merkezi Bursa’da olan Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu’nun genel başkanlığına doktor Öğretim Üyesi Kader Özlem seçildi.

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu Başkanı Kader Özlem, yönetim kurulunca yapılan seçimden sonra sosyal medyadan aşağıdaki mesajı paylaştı:

“Değerli Dostlar, Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF) Başkanı seçilmiş olmam dolayısıyla iletmiş olduğunuz samimi tebrik ve temennileriniz için çok teşekkür ederim.

Federasyon yönetimimizin almış olduğu kararın göçmen camiasına, bölgedeki soydaş ve akraba topluluklarımız ile ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Gençleşme trendi içinde olan camiamızın yeni çehresiyle birlikte, ihtisaslaşan, projeler üreten ve küresele hitap eden vizyonu içerisinde elimden gelen gayeti göstereceğim. Üst kuşaklarımızın gençleri teşvik edip destekledikleri ölçüde bilgi ve tecrübe paylaşımının nesilden nesile aktarılması bizleri daha güçlü kılacaktır diye düşünüyorum.

Köklü bir hafızaya ve mirasa sahip olan BGF, Bursa BAL-GÖÇ, İzmir BAL-GÖÇ, Kocaeli BAL-TÜRK, Yalova BAL-GÖÇ ve Kartal Balkanlılar gibi güçlü derneklerimizden oluşmaktadır.

Bu vesileyle BGF’nin kurucu başkanı rahmetli Sayın Mümin Gençoğlu ile kendisinin ardından görev yapan diğer tüm federasyon başkan ve yöneticilerimizi saygıyla selamlıyorum. Güzel faaliyetlerde buluşmak dileğiyle… Saygılarımla.”

Uludağ Üniversitesi İ.İ.B.F. Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi olan Kader Özlem aynı zamanda Bursa Bal-Göç Genel Başkan Yardımcılığı görevini de yürütüyor.

Bursa Bal-Göç olarak Sayın Kader Özlem’i tebrik ediyor, görevinde başarılar diliyoruz.

Kaynak: BAL-GÖÇ

Read More →

Edirne Balkan Türkleri Federasyonundan Türk mezarlığına yapılan saldırıyı kınama

6 Eylül 2018‘i 7 Eylül 2018’e bağlayan gece komşumuz Bulgaristan’ın Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) şehrinde Türk – Müslüman mezarlığına alçakça ve vandalca bir saldırı gerçekleştirilmiş ve 40 Müslüman mezarı tahrip edilmiştir.

Bu saldırı bir provakatif eylemdir ve adeta Bulgaristan’da Komünizm döneminde yapılanları hatırlatmakta, azınlıklarla ilgili derin hesapların olduğu mesajını vererek pek çok açıdan geçmişin karanlık dönemini çağrıştırmaktadır.

Bulgaristan da Müslüman ve Türklerin azınlık hakları Lozan Antlaşması, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Sözleşmesi, Avrupa Birliği Anlaşmaları, Türkiye Bulgaristan Dostluk Anlaşmaları gibi ikili ve çok taraflı anlaşmalarla güvence altına alınmıştır.

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu olarak, Komşumuz Bulgaristan’a, Müslüman- Türk Azınlığın Bulgaristan’ın eşit vatandaşları olduğu gerçeğini hatırlatarak, bu menfur ve iğrenç saldırıyı şiddetle kınar, sorumluların bir an önce adalet önünde hesap vermelerini beklediğimizi duyururuz.

Erhan PEKKAN
Edirne Balkan Türkleri Federasyonu
Başkanı

Read More →

ipras: “İki Yunan askerinin tahliye edilmesi iyi komşuluk ve istikrarın güçlenmesine katkı sağlayacak”

Başbakan Aleksis Çipras, Edirne’de askeri bölgede yakalandıktan sonra tutuklu yargılanan Yunan ordusuna mensup iki askerin bugün tahliye edilmesinin bölgede dostluk, iyi komşuluk ve istikrarın güçlenmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Çipras, 1 Mart’ta yakalanan Teğmen Aggelos Mitrodotis ile Astsubay Çavuş Dimitris Kuklacis’in, Edirne’deki 2. Sulh Ceza Hakimliğince tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verilmesinin ardından twitter hesabından paylaştığı mesajında, iki Yunan askerin tahliyelerinin “hukuki bir işlem olduğunu” kaydetti.

Başbakan Çipras mesajında, “İki Yunan askerinin tahliye edilmesi, bölgede dostluk, iyi komşuluk ve istikrarın güçlenmesine katkı sağlayacak. İki subayımıza ve ailelerine, çabalarımıza gösterdikleri güven ve sabır için teşekkür ve tebrik etmek istiyorum. Aggelos ve Dimitris, vatana iyi dönüşler.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias da sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, iki Yunan askerinin tahliye edilmelerinden büyük sevinç duyduğunu ifade ederek, “Büyükelçimiz Mavroidis’e, elçilik müsteşarı Baltas’a ve Konsolos Theoharidis’e büyük tebrikler. Türk tarafından yardımcı olan herkese de teşekkürler. Gecenin en büyük kazananı diplomasi oldu.” diye yazdı.

Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos da yaptığı yazılı açıklamada, Yunan askerlerin tahliye edilmesinin Türk makamlarınca yapılan temel hukuki bir işlem olduğunu belirterek, Mitrodotis ve Kuklacis’i ve ailelerini tutukluk süresince ortaya koydukları tavırları için tebrik etti.

Öte yandan, Yunan ordusuna mensup iki askerin tahliye edilmeleri Yunan medyasında geniş yer alırken, Mitrodotis ve Kuklacis isimli askerlerin telefonlarında suç unsuru bulunmadığı ve bu nedenle mahkeme tarafından şartsız olarak tahliye edilmelerinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Yunan televizyonları haberlerinde, tahliyelerine karar verilen ve bürokratik işlemlerinin tamamlanmasının ardından Yunanistan’a dönmeleri beklenilen iki Yunan askerine Selanik’te Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos tarafından karşılama töreni yapılacağını duyurdu.

Read More →

Bulgaristan’ın Mandela’sı mezarı başında anıldı

“Öldürenler gafil, ölenler haklı
Düşünen kafalar zindanda saklı
Ne feryad duyan var, ne de dinleyen
Birkaç değil artık, binler inleyen
Yardımcı olmazsa bizlere Hüda
Kalır mı feryattan bir aksi sada?
Aleve benzeyen bir hevesimle
Kaderim yok olmak kendi sesimle…”

Dizelerinin sahibi büyük şair Nuri Turgut ADALI Kırcaali- Adaköy’de mezarı başında sevenlerinin bir araya gelmesi ile anıldı. 1922 yılında doğan büyük usta14 yıl önce aramızdan ayrıldı. Adalı’yı anmak üzere törene, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Erhan PEKKAN ve Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail KOCAKÖSE, Atıf MUTLU, Hikmet ÇAVUŞOĞLU ve Nedim DÖNMEZ iştirak etti. Federasyon çelengi büyük şairin mezarı başına konuldu.

Hayatının 24 yılını Bulgar hapishanelerinde geçiren şair, hem kendi sabretmiş hem de çevresindeki mahkûmlara sabretmeyi öğütlemiştir. Anma törenine katılan hapishane arkadaşları Adalı’nın fikirlerinden fazlasıyla istifade ettiklerini ifade ettiler. Okunan dualardan sonra törene katılanlar Adalı ailesine taziyelerini sundular.

Read More →

BAŞPEHLİVAN ORHAN OKULU

657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı, finalde Şaban Yılmaz’ı yenen Orhan Okulu kazandı.

BAŞPEHLİVAN ORHAN OKULU

Sarayiçi Er Meydanı’nda düzenlenen organizasyonun başpehlivanlık final mücadelesi büyük bir çekişmeye sahne oldu. Rakibini yenen Orhan Okulu, 3 yıl aradan sonra tekrar altın kemeri beline taktı.

2005 yılı başpehlivanı Şaban Yılmaz, Serhat Gökmen, Ali Altun, Ünal Karaman, Faruk Akkoyun, Ali Gürbüz’ü, 2015 yılı başpehlivanı Orhan Okulu da Kaan Kaya, Hasan Cengiz, Nedim Gürel, Hüseyin Gümüşalan, Serhat Balcı’yı yenerek finale adını yazdırdı.

Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Kırkpınar Güreş Ağası Seyfettin Selim güreş öncesi iki pehlivanın yanına giderek başarı diledi.

Başcazgırlar Şükrü Kayabaş ve “Pele” lakaplı Mehmet Turan’ın takdimiyle peşreve çıkan iki tecrübeli isim tribünleri selamladı.

“Peşrev ustası” namıyla anılan Şaban Yılmaz peşrevleriyle tribünlerden büyük destek aldı. “Geri vitesi olmayan pehlivan” diye bilinen Orhan Okulu da yağlı güreş kültürünün üst düzeyde olduğu Antalya’dan gelen yoğun seyircinin desteğiyle karşılaştı.

Müsabakanın ilk dakikalarında Orhan Okulu rakibinin kasnak ve paçasından yakalamak için yoğun çaba gösterdi. Şaban Yılmaz uzun boylu olmasının avantajını kullanıp, rakibinin bu oyununu Orhan Okulu’nun ensesine bastırarak önlemeye çalıştı.

Güreşin ilk yirmi dakikası çok aktif geçmedi. Her iki pehlivan da birbirini tartar bir güreş sergiledi. Bir ara rakibini kasnaktan çeken Orhan Okulu, Şaban Yılmaz’ı yere yatırdı. Orhan Okulu ensesine bastırdığı rakibine dış kazık denemeleri yaptı. Orhan Okulu bu oyunda başarılı olamadı.

Ara ara sert el enselerin görüldüğü bu bölümde galip çıkmadı ve puanlama bölümüne geçildi. Bu bölümde de Orhan Okulu sık sık rakibinin kasnak ve paçasından yakalamak için ataklar yaptı. Pasif güreştiği gerekçesiyle Şaban Yılmaz ihtar aldı. Bu bölümden de sonuç çıkmadı.

Puan alanın galip sayılacağı “altın puan” diye de adlanırılan bölümle güreş devam edildi. Bu bölümde güreş hızlandı. Orhan Okulu dış kazık paçadan yakaladığı rakibinin arkasına geçerek Şaban Yılmaz’dan puan kazandı ve yaklaşık 45 dakika süren finalin sonunda 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı oldu.

Başpehlivan Orhan Okulu, finalden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada kendisini destekleyenlere teşekkür etti.

Altın kemeri Antalya’ya götürmekten dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Okulu, “Hedefim 3 kez üst üste altın kemeri alarak, kemerin sürekli sahibi olmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

http://www.edirne.bel.tr

Read More →

657. KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ BAŞLADI

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla gerçekleştirilen 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri düzenlenen törenle başladı. Pehlivan sayısında rekor katılımın gerçekleştiği güreşlerde 2 bin 228 pehlivan 14 boyda mücadele edecek. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan açılış töreninde yaptığı konuşmada “Kırkpınar ağalığı sadece para vermekle olmaz. Biz Kırkpınar ağasının mert, yiğit, adam gibi adam olmasını bekleriz” dedi.

657. KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ BAŞLADI

657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin açılışı Sarayiçi Er Meydanı’nda düzenlenen törenle gerçekleşti. Açılışa, Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Kırkpınar Güreşleri Ağası Seyfettin Selim ile çok sayıda güreşseverler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından geçen yılın başpehlivanı İsmail Balaban, Türk bayrağını göndere çekti.

Burada bir konuşma yapan Edirne Valisi Günay Özdemir, “Er meydanı ve Türk güreşi, insan merkezli büyük bir medeniyetin oluşturduğu yaşam biçimidir. Türk güreşinin geleneksel olarak içinde barındırdığı ağalık, altın kemer, zembil, kispet, cazgır, davul-zurna, peşrev, yağlanma, pehlivan ve başpehlivanıyla bizim değerlerimizi ve kimliğimizi yansıtan, kendine has gelenekleriyle UNESCO’nun kültür mirası listesine girmiş marka değerimizdir” dedi

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise, Ağalık İhalesi’nde üç önemli değişikli yaptıklarına dikkat çekerek, “Kırkpınar ağalığı sadece para vermekle olmaz. Biz Kırkpınar ağasının mert, yiğit, adam gibi adam olmasını bekleriz. Bunu beceremeyenler zamanı geldiğinde dökülen yapraklar gibi dökülür gider. Ağalık burada en yüksek parayı vermek değil, her pehlivanın adını bilmektir, sevinenle sevinmek, üzülen ile üzülmektir, her şeyi ile adam gibi adam olmaktır. Seyfettin Selim gibi, Alper Yazoğlu gibi olmaktır. Bu nedenle şartnamede değişiklik yaptık. Dosya bedelini 5 bin liradan 25 bin liraya çıkardık. İhale tarihinden itibaren ihaleyi alan ağa 15 gün içinde paranın tamamını yatıracak. Eğer yatırmaz ise ihale iptal edilecek. Birde ağalık ihalesi onaylanmadan paranın tamamı yatmadan ağalık unvanı kullanılamayacak” diye konuştu.

Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın ise, bu yıl güreşlere 2 bin 228 güreşçinin kayıt yaptırdığını ifade ederek bu sayının yağlı güreş tarihinde rekor katılım olduğunu söyledi.

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim de, bu yıl yapılacak olan güreşler, 15 Temmuz şehitlerine yakışır bir şekilde olacağını söyledi.

Konuşmaların ardından Er Meydanı’nda pehlivanlar, hakemler, cazgırlar, davul zurna ekibinin yer aldığı kortej Edirne Belediyesi Bandosu eşliğinde Er Meydanı’nnda resmi geçit yaptı.

http://www.edirne.bel.tr

Read More →

Edirne Balkan Türkleri Federasyonundan Eski Zagra’da Yer İsimlerinin Değiştirilmesi Hakkında Basın Açıklaması

Bulgaristan Eski Zagra (Stara Zagora) Belediye Meclisi 31 Mayıs 2018 tarihli oturumunda ırkçı, aşırı sağcı partilerin hazırladığı yer isimlerinin değiştirilmesini öngören kararını onaylayarak bir skandala imza atmıştır. Kararla Şehre bağlı 51 ilçede Türk Arap kökenli yer adlarını çağdaşlaştırdıklarını ileri sürerek 838 yere Bulgarca isimler verilmiştir.

Bulgaristan Müslümanları Baş müftülüğü Belediye Meclisinin bu kararına tepki göstererek kararı bir bildiri ile kınamıştır. Kararın 1989 yılına dek iktidarda bulunan devrik diktatör Todor Jivkov rejimin ülkedeki Türk ve Müslümanlara karşı yürütülen asimilasyon sürecini anımsattığını ifade ederek karardan büyük endişe duyulduğunu belirterek, kararın Bulgaristan’daki çok kültürlü din ve etnik hoşgörü anlayışını zedelediği belirtilmiştir.

Karara bölgede yaşayan Türkler tepki göstererek isimlerin değiştirilmemesi için imza kampanyası başlatmışlardır.

Federasyon olarak 1984 yılında Jivkov döneminde başlayan Türklere karşı asimilasyon politikasına benzer uygulamaları ve nefret dilini şiddetle kınıyoruz.

Belediye meclisini, Bölgede yaşayan etnik ve Müslüman azınlıkların toplumsal kültürel ve dini alanlardaki haklarının çiğnenmemesi ve “Helsinki Son Belgesi ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi” ile güvence altına alınan ‘Etnik azınlıkların kendi kültürlerinden yararlanma, dinlerini açıklama ve uygulama, kendi dillerini kullanma, kendi gelenek ve göreneklerini yaşatma, kültür kimliklerini koruma’ haklarına saygı göstermeye davet ediyoruz.

Erhan Pekkan
Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkanı

Read More →