Review Category : Manşet Haberler

Şehit Nefize Çetin Özsoy unutulmadı

Mardin’in Midyat ilçesinde, 8 yıl önce PKK’lı teröristlerin saldırısında şehit olan polis memuru Nefize Çetin Özsoy, memleketi Edirne’de, kabri başında dualar ve gözyaşlarıyla anıldı…

Olgay GÜLER

Mardin’in Midyat ilçesinde, 8 yıl önce PKK’lı teröristlerin saldırısında şehit olan polis memuru Nefize Çetin Özsoy, memleketi Edirne’de, kabri başında dualar ve gözyaşlarıyla anıldı.

Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne 2016 yılında PKK’lı teröristlerin bomba yüklü araçla düzenlediği saldırıda şehit düşen polis memuru Nefize Çetin Özsoy, ölümünün 8’inci yılında, memleketi Edirne’de kabri başında anıldı. Anma törenine Edirne Valisi Yunus Sezer, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun, İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Ali Büber, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, sivil toplum örgütü temsilcileri, kurum müdürleri, emniyet personeli ile aile yakınları katıldı.

Yenişehir Mezarlığı Şehitliği’ndeki anmada Özsoy’un kabrine karanfiller bırakılıp, dualar edildi. Törende, şehit Nefize Çetin Özsoy’un annesi Hafize ve babası Süleyman Çetin, duygusal anlar yaşadılar.

Kaynak: Edirne Hudut Gazetesi

 

Read More →

Bulgaristan’da erken genel seçimlerde HÖH Partisi tarihi bir başarıya imza attı

Bulgaristan’da, 9 Haziran’da eş zamanlı olarak erken genel seçim ve Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde düzenlendi.

Buna göre, seçim sonrası oluşturulacak 240 üyeli 50’nci parlamentoda 7 siyasi güç yer alacak.

Son 3 yılda 6’ncı kez sandık başına giden halk, bu seçimlere ilgi göstermedi. Oy kullanmak zorunlu olmasına rağmen her iki seçime katılım oranı yüzde 31,4 düzeyinde kaldı.

Eski başbakanlardan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisi, oyların yüzde 24.78‘ini aldı, ancak bu partinin tek başına hükümet kurması mümkün olmayacak. GERB’in kazandığı milletvekili sayısı 68.

Diğer bazı siyasi güçlerin aldıkları oy oranları birbirine yakın oldu.

Üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi, rekora imza atarak oyların yüzde 17,04’ünü aldı ve Parlamentoda ikinci siyasi parti oldu. Son parlamentoda HÖH 36 milletvekili ile temsil edilirken, bu seçim sonrası, milletvekili sayısını 45 olması bekleniyor.

Avrupa Birliği (AB) ve NATO yanlısı Değişime Devam – Demokratik Bulgaristan (PP-DB) ittifakı, yüzde 14,39’luk oy oranıyla Parlamentoda üçüncü sırada yer alacak. Koalisyonun sandalye sayısı 40.  Son parlamento seçimlerinde PP-DB koalisyonunun oy oranı 24,56’ydı.

AB ve NATO karşıtı, Rusya yanlısı Vızrajdane (Yeniden Doğuş) partisi, oyların yüzde 13,77’sini aldı. Sandalye sayısı 38.

Eski komünist partinin siyasi geleneğini sürdüren, Rusya yanlısı Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) oyların yüzde 7,05’ini topladı. BSP’nin sandalye sayısı 19.

Oyların yüzde 5,96 oy ile şovmen Slavi Trifonov’un partisi Böyle Bir Halk Var (İTN) Parlamentoya giren altıncı parti oldu. Sandalye sayısı 17.

Yüzde 4’lük Parlamentoya giriş barajını aşan son parti, yüzde 4,65 oy ile aşırı milliyetçi ve Rusya yanlısı Veliçiye (Yücelmek) partisi oldu. Sandalye sayısı 13.

– AP’ye 17 milletvekili gidecek

Ulusal Meclis seçimi ile birlikte düzenlenen AP seçiminde de ilk belirlemelere göre, 5 siyasi güç milletvekili yollayacak.

Kesin olmayan sonuçlara göre GERB 5, PP-DB 3, Vızrajdane 3, HÖH 3, BSP 2 ve İTN 1 milletvekili gönderebilecek.

Merkez Seçim Komisyonu (MSK), AP seçimlerinin kesin sonuçlarını 12 Haziran’a, genel seçim sonuçlarını ise 16 Haziran’a kadar açıklayacağını bildirdi.

Siyasi gözlemciler, ülkenin sonbaharda yeniden erken genel seçime gidebileceğini ifade ediyor.

 

Kaynak: Kırcaali Haber

Read More →

Balkan Türklerinin önderi Mümin Gençoğlu 7 Şubat’ta mezarı başında anılacak

Balkan Türklerinin önderi ve lideri, Balkanların ve Türkiye’nin “Mümin Aga”sı, Bal-Göç ve BGF Federasyonu Kurucu Başkanı, Bursa sanayisinin duayen ismi, Penguen Gıda’nın kurucusu, hayırsever iş adamı, BTSO Meclis ve Bursaspor’un eski başkanlarından,

Bursa siyasetinde iz bırakan TBMM 19. dönem Bursa Milletvekili merhum Mümin Gençoğlu’nun aramızdan ayrılışının 31. yılında,

7 Şubat 2024 Çarşamba günü saat 11:00’de Bursa Emirsultan Mezarlığı’ndaki kabri başında anma töreni düzenlenecektir.

MÜMİN GENÇOĞLU

Bulgaristan’ın Kırcaali ili Darıdere kasabasına bağlı, Kirli bucağı Yiğitler Köyünde 1932 yılında dünyaya geldi. 1948 yılında Kırcaali Rüştiyesi’nden mezun oldu.

1950-51 yıllarında yaşanan göç sonucunda Bulgaristan’dan Türkiye’ye ailesi ile birlikte göç etmek zorunda kalarak Bursa’ya yerleşti. 1951-1955 yılları arasında Bursa Belediyesi ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda görev yaptı. 1956-1959 yıllarında İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreterliği görevinde bulunan Gençoğlu, 1959 yılında Bursa’da ticari hayata atıldı.

1965-1969 yılları arasında Bursa Belediyesi Meclis üyeliği ile Adalet Partisi Bursa İl Yönetim Kurulu İkinci Başkanlığı da yapan Gençoğlu, etkin çalışmalarıyla Bursa siyasi hayatında da kendisini kabul ettirdi.

Ticari hayatta özellikle tütün alımı ve ihracatı ile uğraştı. 1970-1972 yıllarında Türkiye’de en fazla ihracat yapan ve en fazla vergi veren işadamı olarak ödüllendirildi.

1973-1978 yılları arasında kuruluşu ve yapılanmasına büyük emekler verdiği

Bursaspor Kulübü Başkanlığı ile kentin spor dünyasına damga vurdu. 7 Ekim 1976 tarihinde Vakıfköy Tesisleri’nin temelini attı.

1983 yılında Doğru Hakimiyet gazetesini satın alarak medya sektörüne girdi. Yerel basında büyük bir rekabet ortamı yaratan ve sağladığı istihdam olanağı ile çok sayıda gazeteci yetişmesine zemin hazırlayan Mümin Gençoğlu, bu özelliği ile yerel medyanın gelişimine çok yönlü katkıda bulundu.

1983-1986 yıllarında Türkiye vergi rekortmenleri arasında yer aldı ve Bursa’da vergi rekortmeni olarak ödüllendirildi. 24 yıl Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda Meclis Üyelisi, 20 yıl Yönetim Kurulu Üyesi, 3 yıl Oda Başkan Vekili ve 3 yıl Oda Meclis Başkanı olarak görev yaptı. Gençoğlu Bursa eğitimine önderlik ederek yaptırdığı ve kendi adını taşıyan iki okul ile adını eğitim gönüllüleri arasına da yazdırdı.

17 Ocak 1985 yılında kısa adı BAL-GÖÇ olan ve merkezi Bursa’da bulunan Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği’ni kuran Mümin Gençoğlu, yaşamını bir dava adamı olarak Balkan Türkleri’nin varlık mücadelesine adadı. 1987’de aynı amaçla kurulan dernekleri Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF)  çatısı altında birleştirdi. BAL-GÖÇ 11 Ağustos 1987’de 87/12003 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamu Yararına Çalışan Dernekler statüsüne girmiştir. Gençoğlu gerek BAL-GÖÇ Genel Başkanı, gerekse BGF Genel Başkanı olarak, yurt ve dünya çapında ses getiren hizmetlere imza attı.

1989 yılında sanayiciliğe yönelen Mümin Gençoğlu, bugün memleket ekonomisinde önemli bir yeri olan Penguen Gıda’yı oğulları ile birlikte kurdu.

1991 yılında siyasete atılarak TBMM 19. dönem Anavatan Partisi Bursa Milletvekili seçilerek Türk siyasetinin en renkli simalarından biri olmayı başaran Mümin Gençoğlu 7 Şubat 1993 günü Maliye eski bakanı Anavatan Partisi İstanbul Milletvekili ve yakın arkadaşı Adnan Kahveci’nin Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılacak cenaze törenine giderken Eskişehir’in Sivrihisar ilçesi yakınlarında geçirdiği elim bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrıldı. Gençoğlu evli ve ikisi kız, ikisi erkek dört çocuk babasıydı.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Read More →

Bulgaristan ve Romanya, 31 Mart’ta hava ve deniz yoluyla Schengen’e girecek

Romanya Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesinde Romanya ve Bulgaristan’ın, Mart 2024’te hava ve deniz yoluyla Schengen alanına gireceğini bildirdi. Bakanlık, yaptığı açıklamada 23 Aralık’ta Avusturya ve Bulgaristan’ın ilgili bakanlıklarıyla önümüzdeki yılın baharından itibaren Romanya ve Bulgaristan ile hava ve deniz sınırlarını genişletmek amacıyla siyasi bir anlaşmaya vardıklarını belirtti.

Açıklamada, “Schengen bölgesine giriş aşamalı bir formüle göre gerçekleştirilecek-önce hava ve deniz sınırlarıyla, ardından yıl içinde serbest dolaşım alanının kara sınırlarına da açılmasına ilişkin müzakereler yapılacak” denildi.

Romanya’nın Adeverul Gazetesi’nin hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Romanya ve Bulgaristan 31 Mart 2024’te hava ve deniz yoluyla Schengen’e katılacak. İki ülkenin de muhtemelen 2025 yılında karadan giriş yapması bekleniyor, ancak bunun aynı anda gerçekleşeceği kesin değil. Anlaşma, her iki tarafın Avusturya ile yaptığı müzakerelerin ardından oluşturuldu. İki gün sonra Brüksel’deki diplomatik misyon başkanlarından oluşan Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilciler Komitesi’nde (COREPER) anlaşmanın onaylanması için oylama yapılacak. Avrupa Konseyi’nin Brüksel’deki son toplantısının ardından Başbakan Nikolay Denkov, Avrupa Konseyi’nin her aşamada oy vermek zorunda kalmaması için Bulgaristan’ın kabul için net süreler içeren bir plan hazırlanıp oylanmasında ısrar ettiğini söyledi. Son oylamadan önce Macaristan, TürkAkım gaz boru hattında gaz transferine ilişkin gaz transit ücreti nedeniyle Bulgaristan’ı veto etmekle tehdit etmişti.

Romanya’dan Avrupa Parlamentosu Üyesi Vlad Gheorghe, Facebook’ta yaptığı bir paylaşımda şunları kaydetti: “Nehammer’in (Avusturya Şansölyesi) artık Rumenlere karşı ayrımcılık yapmak ve onları gümrük birimleri önlerinde küçük düşürmek için kullanabileceği hiçbir şeyi kalmadı.”

Ancak Avusturya’nın Kurir Gazetesi, İçişleri Bakanı Gerhard Karner’in “Romanya ve Bulgaristan için hava yoluyla Schengen hızla gelebilir” şeklindeki sözlerini aktardı. Onun ifadesine göre, Sofya ve Bükreş açısından uçuş sırasında yasa dışı göçle ilgili herhangi bir sorun yaşanmadığından dolayı katılımın ilk önce yalnızca hava yoluyla olması düşünülmelidir. Bakan, bu planın uygulanması için AK’den teklif beklendiğini açıkladı. Karner, AB’nin dış sınırlarının korunması, Bulgaristan ile Romanya arasındaki kara yollarındaki sınır kontrollerinin güçlendirilmesi ve her iki ülkenin de sorumlu oldukları dış sınırlardan sığınmacı kabul edilmesinin sağlanması konusunda kaygılıdır.

Avusturya İçişleri Bakanı, “Böyle bir durumda hava yoluyla Schengen hızla gerçekleşebilir. Tam üyelikten bahsetmek tamamen spekülasyondan ibaret bir şeydir” diye kaydetti.

Avrupa Parlamentosu Üyesi Victor Negrescu, Adeverul Gazetesi’ne müzakerelerin neden bu kadar uzun sürdüğünü açıkladı. Negrescu, “Avusturya’da bazen böyle bir diyalogda belgenin en üst düzeyde onaylanması gerekmekte ve müzakerelerin sonuçlandırılması uzun zaman almaktadır” dedi.

Adeverul, iki aşamalı katılım durumunda senaryolardan birinin Romanya’nın hava ve deniz yoluyla Schengen’e dahil edildikten sonra Bulgaristan’dan ayrılması olacağını öne sürdü.

Avrupa Parlamentosu Üyesi, “İmzalanacak belge, aynı zamanda her bir tarafın bu süreçteki bireysel performans derecesini de dikkate alacak, yani Romanya ve Bulgaristan Schengen bölgesine hava ve deniz yoluyla giriyor, veri, bilgi, yetkili personel vb. Yönlerde alışveriş olmak üzere tüm Schengen mekanizmalarına giriyor. Kara tabanlı Schengen’e giriş her ülkenin çabalarına bağlı olacaktır. Romanya örneğinde, Bulgaristan’da olduğu gibi sınırlarımız da bugün oldukça güvenli, ancak Türkiye ile sınırımız olduğundan dolayı bunun daha fazla analiz gerektirmesi muhtemeldir” diye sözlerine ekledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

 

Read More →

Türkan bebek gözyaşlarıyla anıldı

Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde, 17 aylıkken annesinin kucağında Bulgar askerlerin açtığı ateşte şehit olan ve totaliter rejim döneminde direnişin sembolü haline gelip, ‘Türkan bebek’ olarak anılan Türkan Feyzullah, 39’uncu ölüm yıl dönümünde Edirne’deki anıt önünde anıldı… Bulgaristan’dan çok sayıda kişinin katıldığı törende, soydaş öğrencilerin okuduğu şiirlerle duygusal anlar yaşanırken, bazı katılımcılar gözyaşlarına hakim olamadı…
Bulgaristan’da 1984’te uygulanan zorunlu asimilasyon girişimine karşı Kırcaali’nin Mogilyane köyünde düzenlenen protesto yürüyüşünde annesinin kucağında 17 aylıkken Bulgar askerleri tarafından vurularak öldürülen Türkan Feyzullah, Edirne’de adını taşıyan parkta anıldı. Edirne Belediyesi ile Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliğinde yapılan törene Edirne Valisi Yunus Sezer, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Güneş, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali Milletvekili Bayram Bayram, Haskovo Milletvekili Mümin Mümin, Burgaz Milletvekilleri Sevim Ali, Kırcaali Belediye Başkanı Tuncay Şükrü, Stambolovo Belediye Başkanı Adnan Yaldız, Ruen Belediye Başkanı Ahmet Süleyman sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve bölge halkı katıldı.
‘HAKLARIMIZ İÇİN ÇABALAMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
Türkan bebek anıtına çelenk ve karanfillerin sunumuyla başlayan törende konuşan Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Güneş, Hakkari Dağlıca ve Irak’ın Kuzey’inde hayatını kaybeden 12 şehit dolayısıyla duydukları üzüntüyü dile getirdi. Güneş, “Balkanlar coğrafyasında gelişmeler olumlu yönde seyretse de haklar her zaman eksiktir. Biz yine haklarımızı almak için çalışmaya, çabalamaya camia olarak devam edeceğiz, bu uğurda çalışacağız. Güzelliklere güzellik katmaya çalışacağız. Bu vesileyle Türk bebeği anma etkinliğinde olmak, 1986’dan bu yana bunları gerçekleştirmek, Edirne özelinde de 11 yıldır bu etkinliği yapmak bizim için çok anlamlı” dedi.
‘BİR DAHA YAŞANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ’
HÖH Kırcaali Milletvekili Bayram Bayram da, her yıl yapılan anma törenlerinin anlamının çok büyük olduğunu belirtti. Bayram, “Burada bulunan herkes o günkü acıyı halen kalbinde taşıyor. Burada bulunan herkesin bir şekilde bir hikayesi var. Biz de burada Hak ve Özgürlükler Hareketi olarak şunu söyleyebiliriz, DPS var oldukça Hak ve Özgürlükler var oldukça bu gibi olayların bir daha Bulgaristan’da olmasına izin vermeyeceğiz. Bu da hepimizin boynumuzun borcudur. Bulgaristan’da olan o rejim, Bulgaristan’da yaşayan herkes bilmelidir ki; bu olay tüm Türk milletine karşı yapılan bir yanlıştı” diye konuştu.
‘SOYDAŞLARIMIZ BİZİM KARDEŞİMİZDİR’
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise hain terör örgütü ile girdikleri çatışmada hayatlarını yitiren 12 şehidi rahmetle andıklarını belirtti. 1984’te başlayan asimilasyon hareketinde Edirnelilerin soydaşlara sahip çıktığını ifade eden Gürkan, “Türk milleti dünya coğrafyasının neresinde olursa olsun, biri dara düştüğünde, sıkıntıya düştüğüne, bir problemle karşılaştığında hiçbir şeye bakmadan bir araya gelmesini, tek yürek olmasını bilen bir millettir. Tıpkı 1984’te başlayıp 1989’daki o büyük göçle devam eden süreçte de Edirneliler ve bütün Türk milleti Bulgaristan Türklerine evlerini açmış, gönüllerini açmış ve o milletimizin büyük ve aziz bölünmez bütünlüğünü herkese göstermiştir. 1989 göçüyle ve sonrasında gelen bütün soydaşlarımız bizim kardeşimizdir, evimizin bir parçasıdır, ailemizin bir parçasıdır. Geçmişte yaşanan yanlışların bugün yaşanmaması için unutmamak, unutturmamak, hatırlamak ve hatırlatmak da bizim görevimizdir” ifadelerini kullandı.

‘BİR DAHA BEDEL ÖDEMEMEK İÇİN UNUTMAYACAĞIZ’                                                                                                                           Hayatını kaybeden tüm şehitlere Allah’tan rahmet dileyen Edirne Valisi Yunus Sezer de, etkinlikte Türkan bebeğin bıraktığı, unutulmaması gereken değerleri andıklarını belirtti. Sezer, “Bağımsızlığın ne demek olduğunu, bir Türk olarak yaşamanın bedelinin ne olduğunu tekraren hatırlamak için buradayız. Biz aslında gelecek nesillerimize, ödenen bedeli hatırlatmak için buradayız. Bu açıdan bu tür anma programları bizim açımızdan çok anlamlı. Bugün Bulgaristan Cumhuriyeti ile ilişkilerimiz çok iyi ama aynı zamanda rahmetli Turgut Özal’ın seslenişini bugün gibi hatırlıyoruz; ‘Ya bırakınız onlar gelsin anavatanına ya da biz gelir alırız’ dediğini hatırlıyoruz. İnsanların can havliyle, araçlarıyla, at arabalarıyla, sınırı geçerek buraya geldiklerini, her şeylerini geride bıraktıklarını dün gibi hatırlıyoruz. Bunları unutmayacağız, ders çıkaracağız. Bir daha bedel ödememek için bunlardan ders çıkaracağız” şeklinde konuştu.

 Kaynak ; Hdut Gazetesi     Olgay GÜLER 

 

5c4a6dc8-ea10-4441-b90d-71df4270d3eb

Read More →

HÖH, yerel seçimlerde başarısını artırdı

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH/DPS), desteğini ve nüfuzunu genişleterek, 2019 yerel seçimlerine kıyasla 29 Ekim’de yapılan yerel seçimlerde elde ettiği sonuçları iyileştirdi. O zaman ilk turda 32 belediye başkanlığı kazanan Hareket, şimdi 37 belediye başkanlığı kazandı. İlk turda belediye başkanları seçilen 5 belediyede ise HÖH, onların adaylığını kaldıran ittifaklarda yer alıyor.

HÖH’lü belediye başkanları, 29 Ekim 2023 yerel seçimlerinde en iyi sonuçları elde ettiler.

Onların yedisi yüzde 90’ın üzerinde destek aldı. Nebi Bozov, Sırnitsa’da seçimleri yüzde 96,43 oyla kazandı. Radoslav Revanski, Belitsa’da yeni görev süresine yüzde 95,01 güvenle başlıyor. Vırbitsa’da Merdin Bayram yüzde 94,44 oyla seçimi kazanırken Necmi Ali, yüzde 93,55 oyla Cebel’i yeniden yönetecek.

Seçimleri Çernooçene’de Aycan Ahmet yüzde 92,02, Borino’da Mustafa Karaahmet yüzde 91,15, Venets’de ise Nehriban Ahmedova yüzde 90,68 oyla kazandılar.

Dr. Arben Mimenov yedinci dönemine Satovça’da yüzde 89,75 destekle başlıyor, İlknur Kazim yüzde 87,53 destekle yeniden Momçilgrad Belediyesi’nin başına geçiyor. Mehmet Vaklyov yüzde 87,36 destekle Yakoruda Belediye Başkanı oldu. Stambolovo’da Adnan Yıldız yüzde 86,68 ile belediye başkanı olurken Krumovgrad’da Sebihan Mehmet yüzde 83,65, Samuil’de Cevdet Azis yüzde 82,76, Madan’da Fahri Molaysenov yüzde 82,67, Mineralni Bani’de Mümün İskender yüzde 81,04, Ardino’da İzzet Şaban yüzde 80,80 ile seçimleri kazandılar.

HÖH, Kırcaali ilindeki 7 belediye başkanlığını da kazandı. Kırcaali’de Erol Mümün yüzde 60,25 destek alırken Kırkovo’da Şinasi Süleyman yüzde 78,58 destek aldı.

HÖH, Blagoevgrad bölgesinde Feim İsa’nın yüzde 68,76 oyla seçildiği Gırmen’de ilk turda seçimi kazandı.

HÖH, Sungurlare’de bir atılım gerçekleştirdi. Şu ana kadar Hareket’in ilçede bir belediye başkanı yoktu. Şimdi ilk turda Dimitır Gavazov %55,83 oyla seçimi kazandı. Burgaz ilinde Hareket’in seçimleri kazandığı diğer belediye ise Ruen oldu. Ahmet Mehmet, yüzde 78,50 oyla Ruen Belediye Başkanı seçildi.

Dobriç bölgesinde ise Kruşari’de İlhan Musteceb yüzde 71,60 oyla yeni dönem için Belediye Başkanı seçildi. HÖH, Plovdiv (Filibe) iline bağlı Lıki Belediye Başkanlığı’nı kazandı. Orada Valentin Simeonov %51,70 oyla seçimi kazandı.

Razgrad bölgesinde HÖH’ün adayları Belgin Şükri yüzde 63,67 oyla İsperih’de, Alkin Nebi yüzde 50,06 oyla Kubrat’ta, Sevgin Şükri yüzde 52,86 oyla Loznitsa’da, Daud Alaoğlu yüzde 65,05 oyla Tsar Kaloyan’da ve Ahter Veliev yüzde 56,44 oyla Zavet’te seçimleri kazandılar.

HÖH, Ruse bölgesinde Vetovo’da seçimleri kazandı. Orada Dr. Mehmet Mehmet yüzde 77,06 oyla Beeldiye Başkanı seçildi.

Silistre bölgesinde 76,51 oyla Necdet Niyazi Glavinitsa Belediye Başkanı, Sezgin Aliibram ise yüzde 55,83 oyla Sitovo Belediye Başkanı oldu.

Hareket, Smolyan bölgesinde ilk turda Nedko Kulevski’nin yüzde 62,53 destek aldığı Rudozem’de seçimleri kazandı.

Stara Zagora’nın Pavel Banya Belediye Başkanılığı seçimini yüzde 79,38 oyla İsa Besooğlu kazandı.

Tırgovişte bölgesinde HÖH, Hayredin Mehmedov’un yüzde 57,12 oyla Belediye Başkanı olduğu Antonovo’da ve Güner Aşimov’un yüzde 52,22 oyla Belediye Başkanı seçildiği Opaka’da seçimleri kazandı.

Haskovo bölgesinde HÖH Macarovo’da da seçimleri kazandı. Orada Ercan Yusuf ilk turda yüzde 77,43 oyla Belediye Başkanı seçildi.

Şumnu bölgesinde Kaolinovo’da da seçimleri HÖH kazandı. Nida Ahmedov yüzde 76,15 destekle Belediye Başkanı oldu.

HÖH, Nikola Kozlevo’da bir atılım gerçekleştirdi. Burada HÖH’ün kararlı katılımıyla oluşturulan bir ittifak tarafından aday kaldırılan İsmail İbram (%50,73) ilk turda Belediye Başkanı oldu.

HÖH’ün ittifaka katıldığı diğer 4 ilçede de ilk turda Belediye başkanları seçildi. Onlar, Gılabovo’da Nikolay Kolev (%59,70), Dimovo’da Svetoslav Slavçev (%57,22), Hayredin’de Todor Todorov (%81,09) ve Devin’de Zdravko İvanov’dur (%64,18).

5 Kasım 2023’te HÖH, Dulovo, Tutrakan, Nikolaevo, Veliki Preslav ve Nikopol’da ikinci tur Belediye Başkanlığı seçimlerine katılacak.

 

Kaynak: Kırcaali Haberseçim bg

Read More →

38 yıllık acı!

Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde, 17 aylıkken annesinin kucağında Bulgar askerlerin açtığı ateşte şehit olan ve totaliter rejim döneminde direnişin sembolü haline gelip, ‘Türkan bebek’ olarak anılan Türkan Feyzullah, 38’inci ölüm yıl dönümünde Edirne’deki anıt önünde anıldı… Bulgaristan’dan çok sayıda kişinin katıldığı törende, soydaş öğrencilerin okuduğu şiirlerle duygusal anlar yaşanırken, anıta karanfiller bırakıldı… 

Olgay GÜLER

Bulgaristan’da 1984’te uygulanan zorunlu asimilasyon girişimine karşı Kırcaali’nin Mogilyane köyünde düzenlenen protesto yürüyüşünde annesinin kucağında 17 aylıkken Bulgar askerleri tarafından vurularak öldürülen Türkan Feyzullah, Edirne’de adını taşıyan parkta anıldı. Edirne Belediyesi ile Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliğinde yapılan törene Vali Hüseyin Kürşat Kırbıyık, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Hak ve Özgürlükler Hareketi Milletvekili Mukaddes Nalbant, Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Güneş, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve bölge halkı katıldı.

‘TARİHTEN ALDIĞIMIZ DERSLERİ ASLA UNUTMAMALIYIZ’

Anıta çelenk sunumuyla başlayan törende saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Vali Kırbıyık, tarih boyunca Türk varlığını korumanın bedeli olduğunu belirterek, “Bizler bu bedeli geçmişte defalarca ödemiş bir milletiz. Bugün de yine yeri geldiğince bu bedeli ödemeye devam ediyoruz. Geldiğimiz noktada özellikle devletler arası ilişkilerde olumlu bir seyir olduğunu görüyoruz. Bunu geliştirmek de hepimizin görevi. Ancak tarihten aldığımız dersleri de asla unutmamalı, bunu gelecek nesillere düzgün ve doğru bir şekilde aktarmak her birimizin ayrı ayrı sorumluluğu. Bu sorumluluk, gerek Bulgaristan’da yaşayan Türklerimizin sorumluluğu gerek çeşitli tarihlerde Türkiye’ye göç etmiş, bugün Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yaşayan göçmen soydaşlarımızın temel sorumluluğu olarak değerlendiriyorum” diye konuştu.

Kırbıyık, konuşması sonrası Türkan bebek ve Bulgaristan’da hayatını kaybeden Türkleri andı.

‘ZULME KARŞI OLANLAR BURADALAR’

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, zulmedenlerin akıbetinin iyi olmayacağını belirterek, “Dün Sarayiçi’nde, birkaç zaman sonra Belene’de yaşananlar tarihin hafızalarına kazınmıştır. Bir çocuğu katledecek kadar gözü dönmüş vahşetin nerelere vardığını görmek, yaşamak hepimizin hakkı. Arkamızda gördüğümüz Türkan bebek, dünya tarihinde yerini almış ve zulmün karşısında direnmenin neleri getirdiğini her zaman göstermiştir. Bugün zulme karşı olanlar buradalar. Bu zulme karşı olanların hepsine saygı duyuyorum” dedi.

‘BUNUN ADI İNSANLIK SUÇUDUR’

Belediye Başkanı Gürkan ise dünyadaki bütün dinlerde bebeklerin masum olduğunu vurgulayarak, “Hangi gerekçeyle olursa olsun bir masum bebeği öldürürseniz, bunun adı insanlık suçudur. 1984’te Bulgaristan’da Türkan bebeğin ve annesinin öldürülmesiyle başlayan o süreç, bir insanlık suçudur. Belene diye adlandırdığımız, son yılların yakın coğrafyamızda yaşanan bu insanlık suçu, bizim tekrar Türk milleti olarak bir araya gelmemizi ve tarihteki bağlarımızı da hatırlamamızı sağladı. Aramızda Belene gazilerimiz var. Onlar Bulgaristan’da doğdular, şu anda Edirne’de yaşamlarını sürdürüyorlar. Onlar bizim de onur timsalimiz. Onlarla gurur duyuyoruz. Geçmişi çocuklarımıza öğretebilirsek, gelecekte aynı sıkıntıları yaşamamak için onların bilinçli olarak büyümelerini sağlarız. Bu anma törenleri, bu anlamda kıymetli. Bugün burada, Pazartesi günü de Kırcaali’deyiz” diye konuştu.

‘TÜRKAN, HEPİMİZİN SİMGESİ’

Bulgaristan’da çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin  milletvekili Mukaddes Nalbant ise Türkan isminin simge olduğunu söyleyerek, “Türkan, kimlik savunmasının bir simgesidir. Türkan, hepimizin bir simgesidir. Her yıl Bulgaristan’da toplantılar yapılır ve Türkan adını anıyoruz. Burada bu güzel heykeli yapan kişilere teşekkür ediyoruz. Umarım bu yeni nesiller Türkan ismini kalbinde taşırlar ve ömür boyu herkese o gururu insanlarla paylaşabilirler” dedi.

Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Güneş de Bulgaristan’da çözülememiş bazı sorunlara dikkat çekerek, “Soydaşlarımızın 1989 zorunlu göçünden sonra yaşadığı sıkıntılardan birisi de devlet eliyle zorla verilen isimlerimizin, devlet eliyle düzeltilmiş olmamasıdır. Kendi rızasıyla isimlerini almak isteyenler için kolaylık olsa da ölmüş ve hayatta olmayan, yani babalarımızın, dedelerimizin, ninelerimizin kayıtlarda olan bu rencide edici isimleri için Bulgaristan devletinin ve onların temsilcilerinin bu konuda geriye dönük ve bir daha arşivlerde gözükmemek üzere kişiliğimizi rencide eden olayı hafızalardan ve belgelerden kazınmasını görmek istiyoruz” diye konuştu.

Törende Bulgaristan’dan gelen Türk çocuklar da Türkan bebek için şiirler okundu. Katılımcıların duygulandığı törende Türkan bebek ve şehitler için dua edildi. Katılımcılar, Türkan bebek anıtına karan-filler bıraktı.

Edirne Hudut Gazetesi

 

Read More →

Doğumunun 75.yılında rahmet ve saygıyla anıyoruz

Batı Trakya Türklerinin şaibeli bir şekilde ebediyete intikal eden simge ismi Dr. Sadık Ahmet’in doğumunun 75. yılı sebebiyle onu rahmet ve saygıyla anıyoruz. Balkanlarda yaşayan ve baskı altında olan Türk ve Müslümanlar için çok anlam ifade eden sembol bir isim olan Dr. Sadık Ahmet azınlık hakları için büyük mücadeleler vermiş ve Batı Trakya’da yaşayan Türk toplumunun dünyada yankılanan sesi olmuştur. Yunanistanın Gümülcine şehrinin Susurköy yakınlarında geçirdiği şaibeli bir kaza ile hayatını kaybetmiş, ama Batı Trakya ve Balkanlardaki soydaşlarımıza özgürlük, demokrasi, eşitlik ve en önemlisi Türklük için en gür seslerimizden biri olmuştur.
Dr. Sadık Ahmet Balkan Coğrafyasında yaşayan soydaşlarımızın kalbinde, ölümsüzler kervanına katılmış bir Şehit ve kahramandır.
Ruhun şad olsun!

Read More →

Başbakan Petkov, Türkiye Büyükelçisi Aylin Sekizkök ile görüştü

Başbakan Petkov, Türkiye Büyükelçisi Aylin Sekizkök ile görüştü

Başbakan Kiril Petkov, bugün Başbakanlık konutunda Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin merkezinde ikili ilişkiler ve ortaklar ve müttefikler olarak onları gelecekte aktif bir şekilde geliştirme arzusu yer aldı. İki heyet, ekonomik ve yatırım iş birliği fırsatlarını görüştü.

Başbakan, Bulgaristan için Türkiye’nin her zaman önemli bir komşu ve stratejik olarak önemli bir ortak olduğunu vurguladı. Hükümetin özellikle ikili iş birliğinin daha fazla ivmeye ihtiyaç duyduğu ulaşım, ticaret ve yenilik gibi alanlara odaklanmayı planladığı anlaşıldı.

Read More →

Kayaloba köyünde Türkan Bebek ve diğer asimilasyon şehitleri anıldı

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, 26 Aralık 1984’te Kirkovo’nun  (Kızılağaç) Mogilyane (Kayaloba) köyünde isim değiştirme kampanyasına karşı düzenlenen barışçıl protesto sırasında şehit düşen 17 aylık Türkan’ın mezarını ziyaret ederek dua etti. Karadayı ile birlikte Türkan bebeğin annesi Fatma Mollahasan, şehit yakınları, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, HÖH Başkan yardımcıları, Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu milletvekili ve ALDE Partisi Eş Başkanı İlhan Küçük ve AP Milletvekili Atice Velieva-Ali, HÖH Kırcaali İl Başkanı Resmi Murat, bölgeden ve ülkenin başka bölgelerinden HÖH milletvekilleri, Türkiye’den göçmen derneklerinin temsilcileri, Kırcaali ili ilçe belediye başkanları da Türkan’ı mezarı başında andılar.

Başmüftü Yardımcısı Beyhan Mehmet ve Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Türkan ve tüm Bulgarlaştırma süreci kurbanlarının ruhu için dua okudular.

Daha sonra Türkan Çeşme Anıtına çelenkler konuldu. HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, yaptığı konuşmasında, “Türkan, komünist rejimin kurbanları, ayaklar altına alınan insan hakları, şerefi, onuru, adı, dini uğruna verilen mücadelenin simgesi haline geldi. Bu yüzden HÖH olarak bizler her yıl Mogilyane köyündeyiz” diye kaydetti.

Karadayı, “Birleşmemizin üzerinden 31 yıl geçti ve birliğimizin adı HÖH’tür. Bulgaristan’a demokrasiyi biz böyle getirdik. Şimdi, 31 yıl sonra, polisin siyasi liderleri, 37 yıl önceki o komünist milislerin yaptıklarını bugünün polisine de yaptırmaya zorluyor. Bugün yaptıklarıyla 37 yıl önceki anılarımızı geri getirdiler” diye kaydetti.

Seçim kampanyası sırasında Bulgaristan’ın tüm bölgelerini ziyaret ettiğini söyleyen Karadayı, “Engelli yaşlılar ise yaşlı gözlerle, “İsim değiştirme kampanyası döneminden bugüne kadar evimize milisler girmemişti” dediler” diye anlattı.

HÖH’ün tam olarak hak ve özgürlükleri korumak için kurulduğunu hatırlatan Karadayı, “Onur ve haysiyetimizi, adlarımızı, dinimizi, dilimizi, kültürümüzü, geleneklerimizi, kimliğimizi geri kazanmamız için kuruldu. Bugün hala hak ve özgürlükler için mücadeleye ihtiyaç vardır. Haklarımız bugün yine derdimiz oldu” diye ekledi.

Karadayı, “Bu milislere karşı hak ve özgürlüklerimizi savunmalıyız. Bu nedenle güçlü bir HÖH’e her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Demokratik yoldan sapmamak için, devletimizi inşa edebilmek için, devletçiliği garanti altına almak için. Bunu yapacak olan biziz” diye kaydetti.

HÖH lideri, “Bu olayı, ülkedeki tüm yasal prosedürü takip etmek ve Strasbourg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine ulaşmak zorundayız. Sessiz kalırsak, bu Türkan’a ve Bulgaristan’da demokrasi için canını veren komünist rejimin tüm kurbanlarına ihanet olur. Bu demokrasiye, devlete ihanet olur” diye ekledi.

Covid-19 salgını nedeniyle herkesin sağlığına dikkat etmesi, aynı zamanda çevresindekilerin de sağlığını koruması için çağrıda bulunan Karadayı, “Kırcaali ilinde aşılama oranı ülke ortalamasından daha yüksek seviyede ve Kırcaali, Covid-19 risk haritasında yeşil renkteki Bulgaristan’daki tek ildir” diye anımsattı.

Konuşmaların ardından Başmüftü Yardımcısı Beyhan Mehmet, tüm Bulgarlaştırma süreci kurbanlarının ruhu için dua okudu.

Read More →