Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, 26 Aralık 1984’te Kirkovo’nun  (Kızılağaç) Mogilyane (Kayaloba) köyünde isim değiştirme kampanyasına karşı düzenlenen barışçıl protesto sırasında şehit düşen 17 aylık Türkan’ın mezarını ziyaret ederek dua etti. Karadayı ile birlikte Türkan bebeğin annesi Fatma Mollahasan, şehit yakınları, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, HÖH Başkan yardımcıları, Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu milletvekili ve ALDE Partisi Eş Başkanı İlhan Küçük ve AP Milletvekili Atice Velieva-Ali, HÖH Kırcaali İl Başkanı Resmi Murat, bölgeden ve ülkenin başka bölgelerinden HÖH milletvekilleri, Türkiye’den göçmen derneklerinin temsilcileri, Kırcaali ili ilçe belediye başkanları da Türkan’ı mezarı başında andılar.

Başmüftü Yardımcısı Beyhan Mehmet ve Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Türkan ve tüm Bulgarlaştırma süreci kurbanlarının ruhu için dua okudular.

Daha sonra Türkan Çeşme Anıtına çelenkler konuldu. HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, yaptığı konuşmasında, “Türkan, komünist rejimin kurbanları, ayaklar altına alınan insan hakları, şerefi, onuru, adı, dini uğruna verilen mücadelenin simgesi haline geldi. Bu yüzden HÖH olarak bizler her yıl Mogilyane köyündeyiz” diye kaydetti.

Karadayı, “Birleşmemizin üzerinden 31 yıl geçti ve birliğimizin adı HÖH’tür. Bulgaristan’a demokrasiyi biz böyle getirdik. Şimdi, 31 yıl sonra, polisin siyasi liderleri, 37 yıl önceki o komünist milislerin yaptıklarını bugünün polisine de yaptırmaya zorluyor. Bugün yaptıklarıyla 37 yıl önceki anılarımızı geri getirdiler” diye kaydetti.

Seçim kampanyası sırasında Bulgaristan’ın tüm bölgelerini ziyaret ettiğini söyleyen Karadayı, “Engelli yaşlılar ise yaşlı gözlerle, “İsim değiştirme kampanyası döneminden bugüne kadar evimize milisler girmemişti” dediler” diye anlattı.

HÖH’ün tam olarak hak ve özgürlükleri korumak için kurulduğunu hatırlatan Karadayı, “Onur ve haysiyetimizi, adlarımızı, dinimizi, dilimizi, kültürümüzü, geleneklerimizi, kimliğimizi geri kazanmamız için kuruldu. Bugün hala hak ve özgürlükler için mücadeleye ihtiyaç vardır. Haklarımız bugün yine derdimiz oldu” diye ekledi.

Karadayı, “Bu milislere karşı hak ve özgürlüklerimizi savunmalıyız. Bu nedenle güçlü bir HÖH’e her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Demokratik yoldan sapmamak için, devletimizi inşa edebilmek için, devletçiliği garanti altına almak için. Bunu yapacak olan biziz” diye kaydetti.

HÖH lideri, “Bu olayı, ülkedeki tüm yasal prosedürü takip etmek ve Strasbourg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine ulaşmak zorundayız. Sessiz kalırsak, bu Türkan’a ve Bulgaristan’da demokrasi için canını veren komünist rejimin tüm kurbanlarına ihanet olur. Bu demokrasiye, devlete ihanet olur” diye ekledi.

Covid-19 salgını nedeniyle herkesin sağlığına dikkat etmesi, aynı zamanda çevresindekilerin de sağlığını koruması için çağrıda bulunan Karadayı, “Kırcaali ilinde aşılama oranı ülke ortalamasından daha yüksek seviyede ve Kırcaali, Covid-19 risk haritasında yeşil renkteki Bulgaristan’daki tek ildir” diye anımsattı.

Konuşmaların ardından Başmüftü Yardımcısı Beyhan Mehmet, tüm Bulgarlaştırma süreci kurbanlarının ruhu için dua okudu.

Read More →

Bursa Devlet Tiyatrosu Edirne’de seyircinin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Oyunun biletleri satışa çıktığı anda tükendi. Edirneli tiyatroseverlerin ilgisinin yanı sıra  Bulgaristan Kırcaali Belediyesi’nden oyunu izlemek üzere 60 kadın Edirne Devlet Tiyatrosu Sahnesinde Keşanlı Ali Destanı oyununu izledi.

Dakikalarca ayakta alkışlanan oyunun sonunda Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis adına Sabiha Mestan Bursa Devlet Tiyatrosu Sanat Yönetmeni ve Zilha rolünü canlandıran Arzu Tan Bayraktutan’a ve Keşanlı Ali’yi canlandıran Halil Balkanlar’a çiçek takdim etti.

Bursa Devlet Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Arzu Tan Bayraktutan; “Değerli Edirneliler! Biz Kırcaali Belediyesi Türk Tiyatrosuyla yıllar önce Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivalinde tanıştık, kardeş olduk, dost olduk, Edirne’de tekrar buluştuk. Sağolun, varolun. İyi ki varsınız, Kırcaali’ye kucak dolusu sevgiler. Teşekkürler Edirne. ” dedi

 

Kırcaalili sanatseverlerden Bursa Devlet Tiyatrosu oyuncularına büyük ilgi

 Kaynak : www.bursa.com

Read More →

Cumhurbaşkanlığı, Sırbistan’ın roketlerle silahlanmasına tepki gösterdi:  Balkan’da barışı tehlikeye atıyor.

Kosova Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Şefi Blerim Vela, Sırbistan’ın Rusya’dan roketler almasına tepki gösterdi.

Sosyal medya paylaşımında Vela, Vuçiç’in Rusya’dan sürekli silah satın almasıyla Balkan’da barışın tehlikeye getirildiğine dikkati çekti.

Vela, Sırbistan’ın askeri alımlarına yaptırımlar uygulanması gerektiğini vurguladı.

“Vuçiç’in Rus silahlarını satın almaya devam etmesi, bölgemizdeki barışı daha da tehlikeye atıyor. Belarus gibi, Sırbistan da Rusya’nın ABD, AB ve NATO’ya karşı Soğuk Savaş döneminden kalma etki alanlarını yeniden kurma aracıdır. Bu nedenle Sırbistan’ın askeri alımlarına yaptırım uygulanmalı.” İfadelerine yer verdi Vela Twitter paylaşımında.

Kaynak ; Kosova Haber

Read More →

Dr. Mümin İsov ve  Ergün Hasanoğlu kalmeinden “Osmanlı Avrupa’sında Bölücülük Cereyanı – Makedonya Komitacılarının Anıları” çalışması Selenge Yayınlarından çıktı. Kitapla ilgili şu bilgilee yer verilmiş:

Anılar, İç Makedonya Edirne-Trakya Örgütü (VMORO) gibi yasadışı bir örgütü araştırırken özellikle değerli hale gelir. Bunun nedeni, bir yandan arşivinin nispeten daha sınırlı olması, diğer yandan da şifrelenmiş şekilde yazılan ve anahtarlarının kaybolması nedeniyle birçok belgeden halen istifade edilememesidir.

İç Örgütün liderlerinin anıları üzerine odaklanılmasının nedenlerinden biri de budur. Osmanlı Avrupa’sında Bölücülük Cereyanı -Makedonya Komitacılarının Anılanı – ismiyle yayıma hazırlanan çalışmada Damyan Gruev. Dr. Hristo Tatarçev. Gürçe Petrov, Ivan Garvanov gibi VMORO önde gelen isimlerinin anıları Türkçeye çevrilmiştir. İlk ikisi VMORO’nun kurucuları arasındadır ve Tatarçev ilk başkanıdır. Görçe Petrov ise Sofya’da VMORO’nun yurtdışı temsilcisidir. Ivan Garvanov keza Merkez Komitesi’nin ikinci başkanıdır.

1902 yılından sonra VMORO saflarına geçen Boris Sarafov da anıları çevrilmesi için seçilen bir diğer kişidir. Çünkü Sarafov, başkanı olduğu VMOK ile VMORO arasındaki ilişkiler başta olmak üzere önemli bilgiler vermektedir. Bu anılarıin Türkçeye çevrilmesiyle birlikte: VMORO’nun ve Sofya’daki yurtdışi temsilciliğinin faaliyetleri, Bulgar askerlerinin Makedonya ve Edirne – Trakya’daki ihtilal hareketindeki rolü ve katılımı, VMOK ve Bulgar Eksarhlığı ile VMORO’nun ilişkileri, Makedonya Sorunu’na yönelik Bulgaristan Prensliği’ndeki resmi makamların ve toplumun tutumu, Ilinden Preobrajenie Ayaklanması’nın tertibi ve gerçekleştirilmesi gibi konularda yeni araştırmalara önemli bir kapı aralanacaktır.

Kaynak ; www.yenibalkan.com

Read More →

TDP Genel Başkanı ve Milletvekili Dr. Beycan İlyas 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı vesilesiyle mesaj yayınladı. Mesajda şöyle denmekte:

 

Sevgili vatandaşlar,

Bir nevi Makedonya Türklerinin varoluş tapusunu simgeleyen 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramının yeni bir yıldönümüne ulaşmanın mutluluğu ve coşkusu ile, başta değerli öğretmen ve öğrencilerimiz olmak üzere, tüm Makedonya Türklerinin ve Türkçe sevdalılarının bayramını en kalbi duygularımla kutlarım.

Bir olup, tek olup ve güçlü olup; eğitim ile kültürümüze daha da fazla sahip çıkacağımız, asimile olmadan yaşadığımız toplumun tüm sahalarına daha da fazla dahil olacağımız, eğitim kalitemizi daha da üst seviyelere çıkaracağımız, umutlu ve başarılı yarınlar dilerim.

Dr. Beycan İlyas
TDP – Genel Başkanı ve Milletvekili

MAKEDONYA

Read More →

“Ben Kayalobalı Türkan Bebek

Kendim olmak, kimliğimle yaşamak

Yeşertilen vadilerde

Balkan Rüzgarı’yla yaşamak istedim

Bir kurşun dalgalandırdı soyumu

Şimdi adım ÖZGÜRLÜK “

Halil TÜRKAN

 

Bugün aylardan Aralık günlerden Şehit Türkan Bebek günüydü.

Her sene aynı heyecan ve huşu ile andığımız Türkan Bebek etkinliğinde Bugün yer alan kıymetli misafirlerimize teşekkür ediyoruz.

Etkinliğe katılım gösteren;

Edirne Vali Yardımcısı Sayın Ali Uysal’a, Edirne CHP milletvekili Sayın Okan Gaytancıoğlu’na

Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan’a, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ahmet Hamdi Zafer’e, Belene Gazilerimize, Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı ve HÖH Trakya temsilcisi Sayın Güner Çetin’e, Edirne CHP İl Teşkilatına ve başkan Sayın Fevzi Pekcanlı’ya, AK Parti Edirne Teşkilatı ve Milletvekili Sayın Fatma Aksal adına katılan Sayın Ayhan Dinç’e, Balkan Masası Edirne sorumlusu ve CHP meclis üyesi Sayın Av. Filiz Gencan’a, İYİ Parti Belediye Meclis üyesi Sayın Necamettin Attay’a, Zafer Partisi kurucular kurulu üyesi Kürşat Şendal’a, HÖH Genel Merkezi ve HÖH Genel Başkanı Sayın Mustafa Karadayıyı temsilen katılan HÖH Kircaali milletvekili Sayın Bayram Bayram’a, Koşukavak Belediye Başkanı Sayın Sebihan Mehmed’e, HÖH Kircaali Teşkilatı’na, Kızılağaç HÖH teşkilatı’na, Konfederasyon, Federasyon ve dernek başkanlarına, Kırcaali Kadriye Latifova Tiyatrosu Müdiresi ve Buket Derneği Başkanı Sayın Sabiha Mestan’a, Kızılağaç’tan gelen Zekiye Hasan öğretmenimiz ve şiir ekibine, basın mensuplarına ve değerli halkımıza teşekküru borç biliriz.

Ayrıca 9 yıldır etkinliğimize büyük destek veren Edirne Belediye Başkanına şahsı ve teşkilatı adına ayrıca teşekkür ediyoruz.

Yine etkinliklerimizde bizlere güç veren Edirne Valiliğine özel şükranlarımızı sunuyoruz.
thumbnail_982776b4-5edc-4010-8082-e6dbb6b2bd4a

Read More →

Yunanistan’da çevrilen “Sevgili İzmir” isimli filme Rodos, İstanköy ve Oniki Ada Türkleri tepki gösterdi.Yunanistan’da çevrilen “Sevgili İzmir” isimli filme Rodos, İstanköy ve Oniki Ada Türkleri tepki gösterdi.

Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Kaymakçı, yaptığı basın açıklamasında, 9 Eylül 1922’deki İzmir’in kurtuluşuna ilişkin tarihi gelişmelerin Türkleri kötüleme amacıyla yanlış gösterildiğini belirtti.

Yunan ordusunun İzmir’den harekete geçerek, Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Afyon’a kadar Batı Anadolu’nun büyük bir bölümünü işgal altına aldığını hatırlatan Kaymakçı, “Bu işgal döneminin üzerinden uzun yıllar geçmiş olmasına karşın, bıraktığı acı izler ve etkiler hiçbir zaman unutulmamıştır. Türkiye’nin işgal süresince ödediği bedel, bugün dahi izleri silinmeyen bir ağırlıkta olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Kaymakçı, filmin iki ülke arasındaki dostluğa değil, düşmanlığa hizmet ettiğini ve Yunan halkını gerçeklikten uzaklaştırma amacıyla çevrildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Sevgili İzmir filminde işgalci Yunan ordusunun kalıntıları ile işbirlikçi Yunanların İzmir’i terk etmek zorunda kalması, Türkleri kötüleme olarak gösterilmektedir.”

Kaynak ; www.rodopruzgari.com

Read More →
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük kurtarıcı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Edirne’ye gelişinin 91. yıl dönümünü nedeniyle ünlü sanatçı Koray Avcı, Edirne’de unutulmaz bir konsere imza attı. Soğuk havaya rağmen Saraçlar Caddesi’ni dolduran binlerce vatandaş Atatürk’ün Edirne’ye gelişinin 91. yılını coşkuyla kutladı.

 

belediye-meclisi-ekim-ayi-olagan-toplantisi

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 21 Aralık 1930’da Edirne’ye gelişinin 91’inci yıl dönümü dolayısıyla Edirne Belediyesi tarafından kentte çeşitli etkinlikler düzenlendi. Gün boyunca devam eden etkinlikler, Edirne’nin en işlek caddesi olan Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen Koray Avcı konseriyle devam etti. Edirneliler, soğuk havaya rağmen alanı saatler öncesinden doldurdu.

Koray Avcı, en güzel şarkılarının Edirneliler için söylerken, vatandaşlarda konserde coşku dolu anlar yaşadı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da sahneye çıkarak, Koray Avcı’ya çiçek takdim etti.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Edirne’ye gelişinin 91. yıl dönümünü ama hiç gitmeyişinin de 91. yılı olduğunu belirten Gürkan, Edirnelilerden Koray Avcı için telefonlarının ışıklarını da açmalarını istedi.  Gürkan, “Işıkları hiç söndürmeyin ışıklarımız hep yanacak. Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığı hep yanacak bu ülkede” ifadelerine yer verdi.
www.edirne.bel.tr

Read More →

thumbnail_IMG_6965Direnişin sembolü Türkan Bebek ağlattı

Olgay GÜLER

Bulgaristan Kırcaali şehrinde 17 aylıkken annesinin kucağında şehit düşerek totaliter rejim döneminde direnişin sembolü haline gelen ‘Türkan Bebek’ olarak anılan Türkan Feyzullah, soykırımın 37’nci yıl dönümünde Edirne’deki anıtı önünde anıldı.

Bulgaristan’da 1984’te uygulanan zorunlu asimilasyon girişimine karşı Kırcaali’nin Kırkova ilçesine Mogilyane köyünde düzenlenen protesto yürüyüşü sırasında annesinin kucağında 17 aylıkken Bulgar askerleri tarafından vurularak öldürülen Türkan Feyzullah, Edirne’de adını taşıyan parkta anıldı. Asimilasyonun 37’nci yıl dönümü dolayısıyla Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile Edirne Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen tören Eski Göçmen Evleri olarak adlandırılan bölgede Türkan bebeğin adını taşıyan parkta düzenlendi. Törene Vali Yardımcısı Ali Uysal, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Hak ve Özgürlükler Partisi Kırcaali Milletvekili Bayram Bayram, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu, Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Güneş, Balkan Türkleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Macit Mutlu, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

‘TÜRKAN BEBEK, BASKILARIN VE ACILARIN SEMBOLÜ OLDU’

Anıta çelenk sunumuyla başlayan törende saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Törende konuşan Vali Yardımcısı Ali Uysal, Türkan bebeği ve hayatını kaybeden soydaşları saygı ve rahmetle andıklarını söyledi. Uysal, “300 binin üzerinde soydaşımız topraklarını terk etmek zorunda bırakılmış ve ana vatan Türkiye’ye sığınmıştır. Türkan bebek bu baskıların ve o dönemde çekilen bütün acıların sembolü olmuştur. O dönemde Türkiye şimdiki gibi güçlü olsaydı, burnumuzun dibindeki soydaşlarımıza bu zulüm baskılar yapılabilir miydi? Bırakın yapılmasını bence düşünülemezdi bile. Artık Türkiye, eski Türkiye değildir. Türkiye başta askeri, ekonomik, sosyo-kültürel, sağlı ve her alanda bölgesel büyük bir güçtür” dedi.

’37 YILDIR HER GÜN NASIL DİRENDİĞİNİ YAŞIYORUZ’

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da, 37 yıldır her gün muhacirlerin dili, dini ve birlikteliği için nasıl direndiklerini bir kez daha yaşadıklarını belirtti. Gürkan, “Ülkedeki en büyük azınlık olan Türklere karşı başlatılan örtülü asimilasyonun soykırımın, soykırım denemelerinin 37’nci yılında 26 Aralık 1984’de Kırcaali’de şehit edilen Türkan bebeği anmak için bir kez daha toplandık. Soydaşlarımızın Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle ‘muhacirler kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır’ dediği o muhacirlerin dili, dini ve birlikteliği için her şeye rağmen canı pahasına nasıl direndiğini ve bunlardan vazgeçmediğini de 35 yıldır her gün bir kez daha yaşıyoruz” diye konuştu.

’30 YILDIR İNSANIMIZ MAHKEMEDE OYALANIYOR’

Aradan geçen onca yılın ardından halen kimsenin ceza almamasına vurgu yapan Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu da, “Bizler için Balkanlar’daki şehitlerimiz çok önemli. Hem Bulgaristan’da asimilasyon sürecinde yaşanan olaylarda şehit düşenlerimiz, Bosna’da şehit düşenlerimiz anılıyor. Bu kadar yıl geçmesine rağmen Bulgaristan da yönetenlerden bir kişi hala ceza almamış durumda. Mahkemeler tarafından bizim insanımız 30 yıldır oyalanıyor. Bundan sonra umarım Bulgaristan mahkemeleri bu süreci onaylar. Bizim insanımız orada mahkemelerde bir sonuç alamazsa Avrupa insan hakları mahkemesine başvuracaktır” şeklinde konuştu.

Türkan bebek ve şehitler için dua edilmesinden sonra protokol üyeleri ve vatandaşlar, Türkan Feyzullah’ın anısına yaptırılan anıta karanfil bıraktı.

Hudut Gazetesi Edirne

Read More →