1 Ocak’ta yürürlüğe giren önemli değişiklikler

Bulgaristan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığını üstlendi
2018 yılının başından beri Bulgaristan, AB Konseyi Dönem Başkanı oldu. Başkanlık, 18 aylığına önceden belirlenmiş üç AB ülkesi tarafından AB Konseyi Başkanlık Üçlüsü Programı doğrultusunda yürütülmektedir. Bu üçlüyü Bulgaristan, Estonya ve Avusturya oluşturuyor. AB Konseyi, AB Komisyonu tarafından hazırlanan teklifler temelinde AB Parlamentosu ile birlikte yasama faaliyeti gerçekleştirir. AB Konseyi, ele alınan konulara göre konsey olarak adlandırılan farklı konfigürasyonlarda toplanır. Bulgaristan, AB Konseyi Dönem Başkanlığını “Birlikten Kuvvet Doğar” başlığı altında yürütecektir. Bulgaristan’ın, AB Konseyi Dönem Başkanlığı logosunda Kiril alfabesi sembolleri, Bulgar nakışı ve bayrağı yer alıyor. Bulgaristan, AB Konseyi Dönem Başkanlığının temel öncelikleri dörttür: Avrupa’nın geleceği ve gençler, Batı Balkan ülkeleri, güvenlik ve istikrar ve dijital ekonomi. Başkanlık sırasında Sofya’dan başka Varna, Burgaz, Filibe, Veliko Tırnovo, Gabrovo, Rusçuk ve başka şehirlerde de yapılması planlanan 299 etkinlik gerçekleştirilecek. Mayıs ayında Bulgaristan, AB ve Batı Balkan ülkelerinin liderlerinin katılımıyla bir zirve toplantısına ev sahipliği yapacak. 12 AB Konseyi toplantısı ve 20’den fazla üst düzey görüşme ve Parlamento düzeyinde 5 görüşme gerçekleştirilecek. Uzman düzeyinde 170’den fazla görüşme ve toplantı yapılmasından başka Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığının himayesinde daha 85 civarında etkinlik düzenlenmesi planlanıyor. AB Konseyi Dönem Başkanlığı resmi olarak Sofya İvan Vazov Halk Tiyatrosu’nda düzenlenen açılış töreniyle başlayacak.

2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu

2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu uygulamaya giriyor. Bulgaristan ekonomisinin yüzde 3,9 oranında büyüme kaydetmesi bekleniyor. Tüketim seviyesinin yüzde 4,7’e kadar yükselmesi, yatırımların ise yüzde 4,3 oranına kadar artması bekleniyor. İşsizlik oranının ise yüzde 6,2’ye düşmesi bekleniyor. Bütçe Kanunu’nda vergilerde önemli oranda değişiklik yapılması öngörülmüyor. Bütçede sınırların korunması için ayrılan kaynaklar 180,5 milyon leva, kışın ilçe karayollarının bakımı ve kardan temizlenmesi için ayrılan kaynaklar ise 35,2 milyon levadır. Bu yıl belediyelere toplam 2,780 milyar leva kaynak sağlanacak.

Asgari işçi ücreti 510 leva oldu

1 Ocak 2018 tarihi itibariyle asgari işçi ücreti 460 levadan 510 levaya yükseltildi. Asgari işçi ücretinin 2019 tarihinden itibaren 560 leva olması, 2020 yılından itibaren ise 610 leva olması öngörülüyor. Bu zam 2018 yılında 82,1 milyon levaya, 2019 yılında 95,7 milyon levaya ve 2020 yılında 104 milyon levaya mal olacak. Asgari işçi saat ücreti 3,07 leva olacak
Kişinin gelirine göre farklılık gösteren sigorta prim tutarlarını kendileri ödeyen vatandaşların minimum sigorta geliri 2018 yılında 510 levaya, 550 levaya, 600 levaya ve 650 levaya yükselecek. Azami sigorta geliri tutarı 2 600 leva olacak. Garanti edilen asgari gelir 65’ten 75 levaya yükseltilecek.

İşsizlik ödeneği alınmasına yönelik şartlarda değişiklik var. Bu ödeneği alma hakkına sahip kişilerin son 18 ay içinde en az 12 ay maaşlarından İşsizlik Sigorta Fonu’na kesinti yapılması gerekir. İşsizlik ödeneğinin asgari günlük tutarı 7,20 levadan 9 levaya artırılıyor. İşsizlik ödeneğinin azami günlük tutarı ise 74,29 leva olacak.

Asgari emekli ücreti 200 leva oldu

1 Ocak 2018 tarihi itibariyle asgari emekli ücreti 200 leva oldu. 1 Temmuz 2018 tarihi itibariyle ise asgari emekli ücreti 207, 60 leva olacak. Emekli ücretleri her bir yıllık sigortalılık süresi için yüzde 1,169 oranında artırılacak. Emekli ücret ödemeleri için ulusal bütçede ayrılan kaynaklar 8,351 milyar leva. 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle 1 Ocak 1960 tarihinden önce doğan kişiler için emekli prim tutarı 1 puan artarak yüzde 19,8’e yükselecek. Bu oranın yüzde 11,02’sini işveren, yüzde 8,78’ini ise işçi ödeyecek. 31 Aralık 1959 tarihinden sonra doğanlar için ise emekli prim tutarının yüzde 14,8 olması öngörülüyor. Bu oranın yüzde 8,22’sini işveren, yüzde 6,58’ini ise işçi ödeyecek. Bütçede 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle emekli maaş formülüne göre hesaplanan bir yıllık sigortalılık süresine ilişkin yüzdenin 1,126’dan 169’a artması ve bunun sonucunda 1 Temmuz itibariyle tüm emekli maaşların yüzde 3,8 artması öngörülüyor. Önceki yılın 31 Aralık tarihine kadar sigorta prim gün sayısı ve emeklilik yaşı için bağlanan emekli maaşları güncellenmeyip, bir yıllık sigortalılık süresine ilişkin 1, 169 olan yüzde miktarına göre artırılacak. 2018 yılında kadınlar 61 yaş 2 ay doldurduğunda 35 yıl 6 ay sigortalılık süresine sahip olduklarında, erkekler ise 64 yaş 1 ay doldurduğunda 38 yıl 6 ay sigortalılık süresine sahip olduğunda emekli olabilecekler.

Annelik izninin ikinci yılında 380 leva ücret ödenecek

Doğum yapan annelere çocuğun ikinci yılında ödenen ücret 40 leva yükseltilerek 340 levadan 380 levaya yükseltildi. Ücretli hamilelik ve doğum izni 410 gün olmaya devam edecek. Bu yıl da 2017 yılında yürürlüğe giren izin kullanma hakkı olan annelerin ve çocuk evlat edinen kadınların işine erken dönmeleri halinde hamile ve annelere ödenen tazminatın yüzde 50’si tutarında ek ödeme yapılmasına devam edilecek.

Öğretmen, askeri görevli ve polis maaşlarına zam

Sonbaharda öğretmenlerin maaşlarına yüzde 15 oranında zam yapılacak. Bütçede bunun için ayrılan kaynaklar 330 milyon levadır. Öğretmenlerin başlangıçta aldığı maaşlar 660 levadan 759 levaya yükseltilecek. Kıdemli öğretmenlerin ve kıdemli eğitmenlerin maaşları 790 leva, başöğretmenlerin ve eğitmenlerin maaşları ise 836 leva olacak. Bütçede eğitim alanında giderler, programlar ve burslar için daha 180 milyon leva ayrılacak.

Askeri görevlilerin maaşlarının artırılması için ek olarak 100 milyon leva ayrılacak. Onların maaşları yüzde 10-11 oranında zamlanacak. Askerler ve çavuşlar yaklaşık 70 leva, subaylar ise yaklaşık 90 leva daha yüksek maaş alacaklar.

2018 yılında itfaiyecilerin ve polislerin maaşlarının artırılması için 55 milyon leva öngörülüyor. Bu zam, sektörde çalışanların tümünü değil, en fazla polis yetkisine sahip görevlilerin maaşlarını kapsayacak. Onların maaşları yüzde 1-15 arasında artırılacak.

Devlet 4 tüp bebek prosedürünün maliyetini karşılayacak

2018 yılının başından itibaren maliyeti devlet tarafından karşılanan ücretsiz tüp bebek denemelerine bir tanesi daha ekleniyor. Böylece ücretsiz tüp bebek denemeleri 3’ten 4’e yükselecek. Bunun için 2018 yılı Tüp Bebek Fonu kaynakları 9 milyon leva artırılacak. Bu yıldan itibaren Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi tarafından şimdiye kadar devletin maliyetini karşılamadığı dört dondurulmuş embriyo transferi yapılması da finanse edilecek. Böylece devlet tarafından finanse edilen tüp bebek denemelerinin sayısı ikiye katlanacak ve kadınların hamile kalma şansı da artacak. 35 yaş altı kanser hastaları olan kadınlar artık kendi genetik materyallerini saklayabilecekler ve bu da onların daha sonraki bir aşamada anne olmasını sağlayacaktır. Bir eşin genetik hastalığı veya kromozom mutasyonu oluşan hastalığı olan çiftlerin de tüp bebek denemesiyle sağlıklı bir bebek sahibi olma şansı olacak. Çiftler tarafından yapılan tüp bebek denemesine ilişkin başvuru onay süresi 12 aydan 2-3 aya kısaltıldı.

Kar amacı gütmeyen tüzel kişilerin tescil harçları 2-4 kat daha düşük oldu 

Tescilin biçimi ve başvuru türüne göre kar amacı gütmeyen tüzel kişilerin tescil harçları 2-4 kat daha düşük olacak. Tüzel kişinin merkezi nerede olursa olsun tescil ettirilmesi için Tescil Ajansı’nın tüm şubelerine kağıt başvuru formu verilebilecek. Başvuru elektronik yolla yapıldığı takdirde tescil harcı yüzde 50 daha düşük olacak.

Tütün mamulleri ve şişelenmiş alkollü içeceklere yeni tüketim etiketi 

Fiyatından özel tüketim vergisi (ÖTV) alınan tütün mamulleri ve şişelenmiş alkollü içecekler yeni bir tüketim etiketi ile satılacak. Tüketim etiketlerinin birim fiyatları tütün mamulleri için 0, 013 leva ve alkollü içkiler için 0, 032 leva olmak üzere aynı kalacak. Tütün mamulleri tüketim etiketlerinde yapılan yenilik şu ki, Maliye Bakanlığı’nın web sitesine bağlantı içeren bir QR kodu yerleştirilmiş olmasıdır. Bu kod, herhangi bir ücretsiz QR kodu okuyucu ile bir akıllı telefon veya tablet aracılığıyla okunabilir. Şu anda geçerli tüketim etiketine sahip ÖTV’li ürünler 31 Aralık 2018 tarihini geçmemek kaydıyla tüketilinceye kadar piyasaya sunulacaktır. Milli Gelir Ajansı’nda görevli müfettişler, sahibi değişmiş olsa bile ihlaller tespit edilen mekanları kapatabilecekler. Bugünden itibaren 1000 adet sigara için ödenen özel tüketim vergisi 109 levaya yükseltilecek, enflasyonla orantılı olarak ödenen vergi oranı ise satış fiyatının yüzde 25’i tutarında olacak. Bu değişiklik ucuz markaların daha çok pahalılaşmasına, pahalıların ise daha az pahalılaşmasına yol açacak. Fiyat artışı, piyasada bulunan ÖTV’nin eski tutarı ödenen tütün ürünlerinin tükenmesinden sonra kademeli olacak.

Yeni bir üç aylık vinyet uygulanacak

Fiyatı 54 leva olacak yeni bir üç aylık vinyet uygulanmaya başlanacak. Artık üç yıldır diğer vinyet pulu fiyatları değişmiyor. Otomobiller için yıllık vinyet 97 leva, aylık vinyet 30 leva ve haftalık vinyet 15 leva. Bir yıllık vinyetlerin geçerlilik süresi satın alınan tarihten itibaren başlayacak. Dağıtım noktalarında 2,1 milyon vinyet pulu satışa sunulacak, onların 900 bini küçük otomobiller için yıllık vinyettir. Ocak ayının sonuna kadar aşamalı olarak dağıtım noktalarında satışa sunulan vinyet pullarının sayısı yaklaşık 4,8 milyonu bulacak. Bu yıl sonuncu kez kağıt vinyet pulu uygulanacak. Yol ücretleri tahsil edilmesine ilişkin TOLL sistemi kurulması ve devreye sokulmasıyla tamamen elektronik vinyet uygulanacak. Daha iyi koruma ve sahtecilik olasılığını engellemek için vinyetlerin grafik düzeni değiştirilmiştir. Tüm çıkartmalar sıralı ve rastgele numara olan çift numaralıdır ve her iki numara kombinasyonu da bir tür korumadır.

Doğalgaz fiyatına yüzde 2,75 oranında zam 

Yılın ilk çeyreğinde doğalgaz fiyatı 2017 yılına göre yüzde 2,75 oranında daha pahalı olacak. Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu tarafından onaylanan Bulgargaz Şirketi’nin nihai tedarikçilere ve doğalgaz aboneliği başlatan tüketicilere satacağı doğalgazın fiyatı özel tüketim vergisi ve katma değer vergisi olmaksızın 1000 metreküp başına 352,93 leva veya kWh fiyatı 33,52 leva olacak. Doğalgaz fiyatının zamlanması ısıtma sezonunun sonuna kadar ısı enerjisi fiyatının zamlanmasına neden olmayacak. Elektrik fiyatlarında da değişiklik olmayacak.

Ülkenin yarısında suya zam

Ülkenin 14 ilinde su fiyatlarına yüzde 2 ile yüzde 20 arasında değişen oranda zam yapılacak. Su ve kanalizasyon şirketleri (VİK) 2018 yılında yüzde 9,5 zamla Sofya’da bir metre küp suyun fiyatının 2,36 leva, yüzde 4,5 zamla Smolyan’da (Paşmaklı) bir metre küp suyun fiyatının 2,35 leva, yüzde 2,9 zamla Filibe’de bir metre küp suyun fiyatının 2,20 leva, yüzde 2,7 zamla Varna’da bir metre küp suyun fiyatının 3 leva, yüzde 6,5 zamla Silistre’de bir metre küp suyun fiyatının 3,29 leva, yüzde 2,8 zamla Kırcaali’de bir metre küp suyun fiyatının 2,43 leva, yüzde 6,2 zamla Rusçuk’ta bir metre küp suyun fiyatının 2,78 leva, yüzde 5,8 zamla Pernik’te bir metre küp suyun fiyatının 2,29 leva, yüzde 6,4 zamla Montana’da bir metre küp suyun fiyatının 2,89 leva, yüzde 3 zamla Şumnu’da 3,32 leva, yüzde 2,05 zamla Sliven’de (İslimye) bir metre küp suyun fiyatının 2,50 leva, yüzde 8,7 zamla Burgaz’da bir metre küp suyun fiyatının 2,77 leva, yüzde 13 zamla Vratsa’da bir metre küp suyun fiyatının 3,09 leva olmasını planlıyor. Su fiyatına en yüksek zam Yanbol’da yapılacak. Orada yüzde 20 zamla bir metre küp suyun fiyatı 2,78 leva olacak. 2017 yılının son günlerinde Enerji ve Su Düzenleme Komisyonunun (KEVR) su fiyatlarına zam yapılması kararı Yüksek İdare Savcılığına intikal etti.

2018 yılında hangi günler tatil 

2018 yılında resmi tatil günleri 22’dir. 2018 yılının ilk çalışma günü 2 Ocak’tır. 1 Ocak günü çalışılmayacak. 2018 yılında çalışma günleri, 2017 yılına göre bir gün fazla olarak 249 olacak. 3 Mart Milli Günü için 3-5 Mart tarihleri resmi tatil günleri olacak. Paskalya için Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği Cuma gününden Hz. İsa’nın göğe yükselişinin ikinci gününe kadar 6-9 Nisan tarihleri resmi tatil günleri olacak. Gergövden (Hıdrellez) için 5-7 Mayıs tarihlerinde olmak üzere üç gün çalışılmayacak. 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, 24 Mayıs Slav Alfabesi ve Bulgar Kültürü Günü, 6 Eylül Bulgaristan’ın Birleşmesi Günü, 22 Eylül Bulgaristan’ın Bağımsızlık Günü için 24 Eylül’de çalışılmayacak. Noel Yortusu için 22-26 Aralık tarihleri resmi tatil günleri olacak.

Kaynak: Kırcaali Haber

No Comments